April 1, 2023
Portali Shprehja

Scholz: Gjermania u bë e pavarur nga gazi dhe nafta ruse në 8 muaj

Kancelari gjerman Olaf Scholz në fjalimin e sotëm në Bundestag tha se i ka garantuar Ukrainës ndihmë të mëtejshme ushtarake, si nga Gjermania ashtu edhe nga vendet evropiane.

“Gjermania, së bashku me partnerët e saj evropianë, do të sigurojë që Ukraina të vazhdojë të furnizohet me armë dhe pajisje për të ngulmuar në mbrojtjen e saj,” tha kancelari gjerman Olaf Scholz (Partia Social Demokratike e Gjermanisë SPD) në prezantimin e raportit mbi punën. i qeverisë së koalicionit në Bundestag, përpara samitit të Këshillit të Bashkimit Evropian të javës së ardhshme në Bruksel.

Ai tha se tani është shumë e rëndësishme që Ukraina të furnizohet me municion sa më shpejt që të jetë e mundur. “Në takimin e Këshillit të Bashkimit Evropian javën e ardhshme ne do të miratojmë masa me partnerët tanë evropianë për të arritur furnizim më të mirë dhe mbi të gjitha të vazhdueshëm”, tha Scholz.

Kancelarja vuri në dukje se Gjermania tashmë po ofron ndihmë të konsiderueshme ushtarake për Ukrainën, e cila po mbrohet nga sulmet ruse. Scholz u bëri thirrje qytetarëve të Gjermanisë që të shohin të ardhmen me besim, pavarësisht ndryshimeve drastike që kanë ndodhur që nga sulmi rus në Ukrainë.

“Është e vërtetë që vetëbesimi dhe optimizmi nuk mund të imponohen me dekret, por ato janë fryt i përpjekjeve të realizuara”, tha Scholz, duke vënë në dukje faktin se Gjermania është bërë ndërkohë e pavarur nga gazi dhe nafta ruse, në vetëm tetë muaj.

“Nuk pati as një rënie ekonomike dhe as mbyllje të impianteve industriale, siç parashikuan disa,” tha Scholz. “Kjo tregon se, kur është e nevojshme, ne mund ta bëjmë transformimin shumë shpejt”, përfundoi kancelari Scholz.

Scholz premtoi gjithashtu se qytetet dhe komunat do të ndihmojnë në pranimin e refugjatëve nga Ukraina. Opozita parlamentare kritikoi qeverinë socialdemokrate-gjelbër-liberale të Olaf Scholz për dështimet në punën e saj të mëparshme dhe reagimin ndaj luftës në Ukrainë.

“Vetëbesimi lind kur qytetarët mendojnë se udhëhiqen nga një qeveri që ka një orientim, që merr vendime, që nuk është vetëm me fjalë të forta”, tha presidenti i opozitës, Unioni Kristian Demokrat (CDU) Friedrich Merz, duke reaguar ndaj Scholz-it. të folurit.

.

Të Ngjajshme

Sveçla: Kriminelet nga Beogradi në veri do të dalin para drejtësisë

Biden i kërkon Rusisë ta lirojë gazetarin amerikan

Edhe NATO ndaloi TikTok-un

Leave a Comment