May 28, 2022
Portali Shprehja

Serbia vazhdon të armatoset – vlerësohet tendencë e dështuar, një përpjekje për faktorizim

Serbia të shtunën e ka promovuar edhe zyrtarisht një pjesë të armatimit që e ka pranuar javë më parë. Në një demonstrim të përbashkët të forcave ajrore, tokësore dhe sistemeve raketore, shteti serb e shfaqi para syrit të publikut armatimin që ka ardhur tash së fundi, dhe gjithë arsenalin e veçantë të blerë më kohë më parë.

Tact Watches

Pas konfliktit në Ukrainë, dhe tensionimit të situatës në Ballkan, Serbia ka vendosur që të vazhdojë me rritjen e trysnisë në rajon dhe të kërkojë blerje të armatimit nga shteti i Kinës, por edhe disa aeroplan lufte nga Franca, e cila porosi do t’i vie më vonë. Veprimet e tilla kanë ngjallur reagime të shumta edhe në disa nga shtetet e rajonit, të cilat thonë se ndihen të kërcënuara nga veprimet e fundit të Serbisë.

Historikisht shteti serb, ka qenë akteri kryesor i luftërave dhe gjenocideve në Ballkan, përfshirë luftërat e fundit nga Sllovenia, Kroacia, Bosnja dhe Kosova, në tri vendet e fundit shkaktoi edhe gjenocid.

Serbia pa neutralitet

Për shkak të armatosjeve të vazhdueshme të saja, veçmas pas blerjes së fundit, kanë reaguar edhe SHBA-ja dhe BE-ja duke vënë në pah, se ajo po ecën kundër rrjedhës, dhe se armatimet e ndryshme, janë të gabueshme, pasi vendet e NATO-s, kanë thuajse armatim të njëjtë, kjo edhe për të përshkruar kursin politik që po e ndjek Serbia, pra kundër unitetit perëndimor.

Në një situatë të tillë, është krejtësisht normale që të shtrohet pyetja: Nga kush po frikësohet Serbia dhe a është vërtetë e kërcënuar që të rrisë sasinë e armatimit?

Pyetje kjo që ka qarkulluar dhe ende vazhdon të jetë temë e debateve të ndryshme.

Njohësi i çështjeve politike dhe ligjëruesi universitar, Milazim Krasniqi, në një prononcim për gazetën “Bota sot”, thotë se Serbia nuk po e respekton neutralitetin dhe çdo herë e më shumë po anon ka shtetet si Rusia dhe Kina.

“Serbia e ka të rregulluar mirë statutin e neutralitetit, sa i përket pozicionit të saj karshi NATO-s dhe shteteve që nuk janë pjesë e saj, por deri sot ne vetëm neutralitet nuk kemi parë nga kjo e fundit. Pozicionimi krah Rusisë dhe Kinës tash së fundmi me blerjen e armëve, janë tregues se shteti serb, vazhdon të jetë i orientuar nga Lindja dhe jo nga Perëndimi”, thotë Krasniqi.

Sipas tij Serbia e ka për qëllim që të krijojë destabilitet në rajon dhe se nuk është e kërcënuar nga asnjë shtet.

“Serbia është humbëse e katër luftërave, kjo ka shkaktuar edhe dëme të shumta në aspektin ushtarak. Intervenimi i NATO-s ia ka shkatërruar shumë armë dhe deponi. Në aspektin e sigurisë, nuk ka arsye të mendohet se Serbia ka qenë e frikësuar apo e kërcënuar nga vendet e rajonit, e që do mund të shërbente si arsyetim për këtë investim shtesë në forcimin e ushtrisë. Qëllimi i saj i vetëm është që ta krijojë një situatë të tensionuar, por që fatmirësisht nuk do të ketë ndonjë efekt të madh sepse fuqia e Serbisë karshi NATO-s është thuajse inekzistente”, thotë Krasniqi.

Serbia kundër Perëndimit, me armët ruso-kineze

Ligjëruesi Milazim Krasniqi për më tepër ka shtuar se një Serbi e armatosur i konvenon më së shumti Rusisë sepse historikisht shteti i Serbisë ka qenë një dorë e zgjatur e Rusisë në Ballkan.

Ndërsa, analisti politik, Avni Zogiani, thotë se Serbia është duke e shfrytëzuar mungesën e seriozitetit në Ballkan, por edhe për të fuqizuar pozitën e saj në rajon.

“Serbia dhe Vuçiqi janë duke e shfrytëzuar mungesën e seriozitetit të politikanëve tjerë në Ballkan dhe po krijon vëmendje e besa edhe po ngritet ndikimi i saj në arenën ndërkombëtare. Politikanët shqiptar dhe sidomos Kryeministri i Shqipërisë i kanë krijuar Vuçiqit hapësirë manovrimi duke qenë se nuk gjykohet destruktiviteti i Serbisë si shtet dhe liderit të saj kërcënues”, thotë Zogiani për gazetën “Bota sot”.

Të Ngjajshme

Ambasada e SHBA-së: Mbështesim “Ballkanin e Hapur”, i suksesshëm vetëm nëse përfshin të gjitha vendet

admin

Deputeti rus kërkon që Putini t’i japë fund luftës në Ukrainë

admin

Serbia vendi që humb më së shumti banorë në gjithë botën

admin

Leave a Comment