May 16, 2021
Portali Shprehja

Shahpaska; Qendrat Tregtare do të punojnë edhe të dielën, por me kushte të posaçme

Pasi që pas diskutimeve u arrit marrëveshje mes Ministrisë së Punës dhe Ministrisë së ekonomisë QT të punojnë edhe të dielën, ministrja e punës, KJagopda Shahpaska më emisionin e sotëm “Magazina Ekonomike”  në Alsat, tha se sipas marrëveshjes së arritur, QT nuk do punojnë me dy turne, ndërsa punëtorët do kenë përfitime shtesë.

Qendrat tregtare do punojnë një ndërrim, nga ora 10 deri 18, dhe do marrin kompensim prej 100% mëditje të rritur, do kenë të drejtë pushim një ditë në javë që do e shfrytëzojnë në shtatë ditët e ardhshme. 2% nga qarkullimi i tyre ditën e diel ta paguajnë në buxhetin e shtetit”, tha Shahpaska duke shtuar se këto mjete do të investohen në ndërtimin e çerdheve.

.

Të Ngjajshme

Afate të reja për ndërtimin e Bit Pazarit, punimet përfundojnë për dy muaj

admin

Radhë të gjata dhe pritje të shumta në pikat e vaksinimit

admin

Regjistrohet numër rekord i të shëruarve nga koronavirusi

admin

Leave a Comment