March 25, 2023
Portali Shprehja

SHBA, Britani e Australi: një marrëveshje historike!

Shtetet e Bashkuara, Australia dhe Britania e Madhe kanë zbuluar detaje të një plani për t’i siguruar Australisë nëndetëset sulmuese me energji bërthamore në fillim të dekadës së ardhshme për të kundërshtuar ambiciet e Kinës në rajonin Indo-Paqësor.

Duke folur në një ceremoni në bazën detare amerikane në San Diego, i shoqëruar nga kryeministri australian Anthony Albanese dhe kryeministri britanik Rishi Sunak, presidenti i SHBA Joe Biden e quajti marrëveshjen nën partneritetin AUKUS 2021 pjesë e një angazhimi të përbashkët për një Paqësor të lirë dhe të hapur, me dy “aleatët më të palëkundur dhe më të aftë” të Amerikës.

Sunak vuri në dukje se ky është një “partneritet i fuqishëm”.

“Kjo do të thotë që për herë të parë tre flota nëndetëse do të bashkëpunojnë përtej Atlantikut dhe Paqësorit, duke i mbajtur oqeanet tanë të lirë për dekadat e ardhshme,” shtoi ai.

Tre nëndetëse për në Australi

Sipas marrëveshjes, SHBA do t’i shesë Australisë tre nëndetëse amerikane të klasit Virginia me energji bërthamore në fillim të viteve 2030, me opsionin që Australia të blejë dy të tjera nëse është e nevojshme, thuhet në deklaratën e përbashkët.

Projekti thuhet se do të kulmojë me prodhimin britanik dhe australian të një klase të re nëndetësesh, SSN-AUKUS – një anije “e zhvilluar në mënyrë trepalëshe” e bazuar në një dizajn britanik të gjeneratës së ardhshme që do të prodhohej në MB dhe Australi me teknologjinë më të avancuar amerikane.

Mbretëria e Bashkuar do të marrë nëndetësen e saj të parë SSN-AUKUS në fund të viteve 2030 dhe Australia do ta marrë nëndetësen në fillim të viteve 2040.

Ato do ndërtohen nga BAE Systems dhe Rolls-Royce.

“Marrëveshja AUKUS që po konfirmojmë këtu në San Diego përfaqëson investimin më të madh të vetëm në aftësitë e mbrojtjes australiane në historinë tonë, duke forcuar sigurinë kombëtare dhe stabilitetin e Australisë në rajonin tonë,” tha Albanese në ceremoni.

Të Ngjajshme

Dosja e krimeve të Arkanit, publikohen dokumente për masakrat në Bosnjë dhe Kosovë (VIDEO)

admin

Ambasada e SHBA-së në Shqipëri: Kujdes me kandidatët dhe aktivitetet zgjedhore

admin

Macron: Të nis zbatimi i marrëveshjes së Ohrit

admin

Leave a Comment