October 1, 2023
Portali Shprehja

SHBA do t’i sigurojë Ukrainës rreth 200 automjete të blinduara

Shtetet e Bashkuara do të ofrojnë 190 automjete të mbrojtura nga prita rezistente ndaj minave (MRAP) për rojet kufitare dhe policinë e Ukrainës. Deklarata u bë nga ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Ukrainë, Bridget A. Brink në platformën e mediave sociale X , raportojnë mediat ukrainase.

“Krenar që qëndroj me Zëvendës Sekretaren në detyrë Nuland dhe kolegët e mi nga Departamenti i Shtetit për të shënuar dorëzimin e automjeteve të para të mbrojtjes nga prita kundër minave (MRAP) të ofruara nga SHBA, rojeve kufitare dhe policisë së Ukrainës. Shtetet e Bashkuara do të japin 190 MRAP për të mundësuar oficerët e guximshëm të zbatimit të ligjit të Ukrainës të mbrojnë civilët – veçanërisht ata pranë vijës së frontit”, shkroi Brink.

Kujtojmë se, në datat 6-7 shtator 2023, Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Antony Blinken po zhvillon një vizitë në Ukrainë. Të mërkurën, Blinken njoftoi se Shtetet e Bashkuara do të ofrojnë një paketë të re ndihme për Ukrainën, me një total prej më shumë se 1 miliard dollarë.

.

Të Ngjajshme

Dita botërore e të moshuarve

Ish-bashkëshorti që vrau gruan vret edhe veten

Votim historik mbrëmë,parandaloi një bllokadë të qeverisë amerikane

Leave a Comment