December 8, 2022
Portali Shprehja

SHBA goditet nga tornadot, raportohet për një viktimë

Tornadot goditën pjesë të Teksasit dhe Oklahomas në SHBA, duke vrarë të paktën një person, duke plagosur të paktën njëzet dhe duke dëmtuar dhjetëra shtëpi dhe ndërtesa të tjera.

Konkretisht, në kontenë Mçurten, Oklahoma jugore, moti i keq vrau një 90-vjeçar, sipas guvernatorit të shtetit Kevin Stitt, i cili shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në zonat e prekura.

Disa persona raportohen të zhdukur, sipas një zyrtari lokal të cituar nga mediat amerikane.

Tornadot goditën gjithashtu Arkansas dhe Teksas, ku 50 shtëpi u dëmtuan ose u shkatërruan, sipas Sherifit të Qarkut Lamar.

Duke vënë në dukje se dhjetë persona u shtruan në spital, dy prej të cilëve ishin në gjendje të rëndë, por të qëndrueshme, departamenti i sherifit tha në një postim në Facebook se nuk kishte viktima në këtë moment.

Në Oklahoma, ekipet e shpëtimit po shkojnë në qytetin Idabel, me një popullsi rreth 7,000, i cili duket se është goditur veçanërisht rëndë, tha guvernatori Kevin Stitt.

.

Të Ngjajshme

Katër të lënduar në një aksident trafiku në autostradën Shkup-Tetovë

admin

Pollozhani: Buxheti është peng i politikave ekonomike, mungon plani “B”

Dy shpërthime me shok-bomba kanë ndodhur në Lagjen e Boshnjakëve në Mitrovicën e Veriut policia japin detaje

Leave a Comment