November 26, 2022
Portali Shprehja

SHBA, zhvillohen zgjedhjet për Kongresin

Në SHBA në shumë shtete dhe zona zhvillohen zgjedhjet për Kongresin, që janë vendimtare edhe për presidencialet pas dv vjetësh. Të gjitha 435 vendet në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së janë në garë, si dhe 35 vende në Senatin amerikan dhe 36 për guvernatorë. Republikanët do të duhet të marrin pesë ulëse për të marrë shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve dhe vetëm një për të kontrolluar Senatin. Parashikuesit dhe sondazhet jopartiake thonë se republikanët kanë më shumë mundësi që të fitojnë shumicën në Dhomës së Përfaqësuesve, ndërsa për kontrollin e Senatit pritet luftë më e madhe. Gara pritet të jenë e ngushtë në dhjetëra shtete dhe shtetet kryesore si Pensilvania tashmë paralajmërojnë se mund të duhen ditë për të numëruar çdo votim, ndërsa ekspertët thonë se ekziston mundësia që amerikanët të shkojnë në shtrat natën e zgjedhjeve pa e ditur se kush fitoi. Shpejtësia e numërimit të fletëvotimeve me postë nga shtetet do të anojnë rezultatet e hershme. Për shkak se demokratët votojnë me postë më shpesh se republikanët, shtetet që lejojnë zyrtarët të numërojnë më herët votat me postë mund të raportojnë në epërsi më të madhe të demokratëve, edhe nëse në ato shtete kanë më shumë gjasa të fitojnë republikanët. Kalifornisë zakonisht i duhen javë të tëra për të numëruar të gjitha fletëvotimet, pjesërisht sepse numërohen fletët e votimit të shënuara pas ditës së zgjedhjeve, edhe nëse ato mbërrijnë disa ditë më pas. Nevada dhe shteti i Uashingtonit gjithashtu lejojnë votat e vonuara nëse vulosen deri më sot, duke ngadalësuar marshimin drejt rezultateve përfundimtare. Mund të duhet më shumë, ndoshta javë më shumë, për të ditur se cila parti do të kontrollojë Senatin, me gara të ngushta në Pensilvani, Arizona dhe Xhorxhia që mund të përcaktojnë kontrollin përfundimtar. Nëse gara për Senatin e Xhorxhisë është aq e ngushtë sa pritet dhe asnjë kandidat nuk merr më shumë se 50 për qind të votave, një balotazh do të caktohet për në 6 dhjetor, duke e lënë ndoshta kontrollin e Dhomës në harresë deri atëherë. Demokratët aktualisht kanë një shumicë të vogël në Dhomën e Përfaqësuesve. Senati përbëhet nga saktësisht 50 demokratë dhe 50 republikanë. /Alsat.mk

.

Të Ngjajshme

Londra: Ushtria ruse po përballet me mungesë municionesh

Rusët bombardojnë qytetin industrial të Ukrainës, të paktën 13 të plagosur, mes tyre një adoleshent

Vitaminat dhe mineralet që janë të domosdoshme për t’u mbrojtur nga sëmundjet gjatë ditëve të ftohta

Leave a Comment