December 4, 2021
Portali Shprehja

Shkeli rregulloren 3 minuta dhe duhet të paguajë: talenti i Barcelona-s, viktima e parë e dekalogut të Xavi-t

Xavi e kishte thënë dhe e mbajti fjalën. Kushdo që ka shkelur dhjetë rregullat e përmendura pas mbërritjes së tij në Barcelonë do të sanksionohet me gjobë. Nuk ka dallim të dish kush, është një koncept që vlen për të gjithë.

Dhe kështu, nëse Gerard Piqué, ish-shoku i skuadrës dhe mik i vjetër, u detyrua të anulonte një intervistë sepse ishte e drejtë që ai të mbetej i fokusuar në stërvitje duke ndjekur rregullin “flit më pak, puno më shumë”, ajo që ndodhi me Dembélé është prova se trajneri i ri nuk ka ndërmend të bëjë tolerime.

Tact Watches

Siç thonë në zhargon, ai nuk shikon askënd në fytyrë. Kjo është arsyeja pse vonesa prej 3 minutash ishte fatale për lojtarin: do të jepet një gjobë dhe pagesa e radhës do të jetë me e vogel.

Dënimi për atë “mëkat të rënduar” do t’i hiqet: ish-lojtari i Borussia Dortmund, në fakt, është lojtari i parë në skuadër që ka shkelur një nga dhjetë recetat e sanksionuara nga trajneri. Konkretisht, çdo lojtar rekomandohet të mbërrijë në qendrën sportive 90 minuta para fillimit të stërvitjes: e sotmja ishte caktuar për në orën 10:00 me hyrjen në orën 8.30. Dembélé gaboi që u paraqit në 8.33 – siç theksohet nga Espn – në Ciudad Deportiva: ai “dështoi” ne respekt te rregullave dhe do të duhet të paguajë!

Na vjen keq, por kështu funksionon. Në tabelën e rikuperimit të Xavit, i cili ka ambicie të ndryshojë menjëherë sezonin, nuk ka asnjë detaj që duhet apo mund të anashkalohet. Të gjithë janë të thirrur për një ndjenjë më të madhe përgjegjësie. Të gjithë duhet të hyjnë në idenë se në një ekip të madh si Barça mund të jesh më i miri, por nuk je ndryshe nga të tjerët!

Megjithatë, Dembélé është një nga lojtarët që gëzon besimin më të madh të trajnerit të ri. Ai gjithashtu e konfirmoi këtë në një konferencë për shtyp kur shpjegoi se sa vlerësimi është i tillë që ai shpreson se mund të “qëndrojë në Barcelonë. Në pozicionin e tij mund të jetë lojtari më i mirë në botë dhe ne duhet ta ndihmojmë atë të arrijë këtë qëllim. Ai është një lojtar që mund të bëjë diferencen ne ndeshje”.

Një besim që shkon përtej hutimeve që lindin nga gjendja e tij fizike dhe sekuenca e dëmtimeve nga të cilat ai ka qenë jashtë për gati 2 vjet në përgjithësi.

.

Të Ngjajshme

“SOS” RAMOS | PSG tani nis të shqetësohet realisht, ndalesa e radhës?

admin

Hetimet mbi Juventusin, Chiellini provokon: Sa herë flitet për ngjyrat bardhezi…

admin

LAJMI I FUNDIT | Lideri i Milanit mbyll sezonin! Goditje e rëndë për kuqezinjtë

admin

Leave a Comment