June 27, 2022
Portali Shprehja

Shkencëtarët paralajmërojnë “sezonin e rrezikshëm” të verës mes zjarreve, përmbytjeve dhe valëve të të nxehtit

Stina e verës në hemisferën veriore nuk ka nisur as zyrtarisht, por tashmë sezoni ka sjellë zjarre, përmbytje, thatësira dhe valë të nxehti.

Tact Watches

Por ky lloj moti ekstrem është tani i njëjti kur bëhet fjalë për krizën klimatike – dhe Unioni i Shkencëtarëve të Shqetësuar (UCS), një grup jofitimprurës, ka dalë me një emër të ri për muajt më të nxehtë të vitit.

“Për shkak të ndryshimit të klimës, muajt maj deri në tetor janë sezoni i rrezikut në SHBA dhe në mbarë botën,” shkroi Kristy Dahl, një shkencëtare klimatike në UCS.

Vera është kur shumë katastrofa të lidhura me klimën godasin, shpjegoi ajo – nga valët e të nxehtit që arrijnë kulmin në muajt më të nxehtë deri te sezoni i Uraganit të Atlantikut që zgjat nga qershori deri në vjeshtë. Temperaturat më të larta sjellin gjithashtu një rrezik më të lartë të zjarreve dhe mund të përkeqësojnë ndikimin e kushteve të thatësirës.

.

Të Ngjajshme

Medison Kejs, anulon pjesëmarrjen në Uimbëlldon

Punonjësit e parkut zoologjik në Greqi vrasin shimpanzen, qytetarët paralajmërojnë protesta

Çellsi afër firmosjes së kontratës me sulmuesin e Sitit

Leave a Comment