November 27, 2022
Portali Shprehja

Shoigu urdhëron tërheqjen e forcave ruse në perëndim të Khersonit

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergey Shoigu, ka urdhëruar zyrtarisht tërheqjen e trupave ruse nga perëndimi i lumit Dniepro në rajonin e Khersonit, duke hedhur dyshime kështu mbi një lënie të territorit Kievit dhe një disfate të mundshme në pjesën jugore të Ukrainës.

Lajmi citohet nga disa media lokale ruse e ukrainase dhe vjen fill pas evakuimit të mbi 70 mijë banorëve të Khersonit, nën pretendimin e Moskës se një luftë shumë e ashpër po hartohet nga trupat ukrainase, me avancimin e tyre drejt qendrës së rajonit jugor.

Nga burime të mediave lokale ukrainase pranë frontit të luftës, mendohet se kjo mund të jetë edhe një “gënjeshtër” nga ana e Shoigut, për të bërë të mundur uljen e vigjilencës të forcave të Kievit, me qëllim më pas nisjen e një sulmi operacional për të zhbërë praninë e palës ukrainase në rajon.

Të Ngjajshme

Ekonomisti rus: Putin duhet të detyrohet të zgjedhë ose rrogat, ose luftën

admin

Berlini lehtëson procedurat për marrjen e shtetësisë gjermane

admin

Qosja: Mund të shpresohet, Shqipëria etnike pashmangshëm do të bëhet

admin

Leave a Comment