June 4, 2023
Portali Shprehja

Shpata e një sundimtari indian u shit për një shumë marramendëse

Shpata e Tipu Sulltanit, një mbret i shekullit të 18-të i njohur për rolin e tij si komandant në Luftërat e Indisë Jugore, është shitur në një ankand të mbajtur në Londër për 17.4 milionë dollarë.

Shpata u shit të martën dhe çmimi i shitjes ishte shtatë herë më i lartë se vlerësimi. Kjo theu rekordin për një objekt nga kultura indiane dhe islame i shitur ndonjëherë në ankand, tha shtëpia e ankandeve Bonhams.

“Shpata ka një histori të jashtëzakonshme, origjinë të jashtëzakonshme dhe mjeshtëri të pashoqe. Nuk ishte çudi që dy blerës po luftonin për të. Ne jemi të kënaqur me rezultatin e ankandit,” tha Nima Sagarchi, kreu i artit islamik dhe indian në Bonhams.

Tipu sundoi mbretërinë e Mysore në Indinë Jugore midis 1782 dhe 1799, duke i dhënë atij pseudonimin Tigri i Mysore për mbrojtjen e tij të ashpër të mbretërisë së tij.

Ai ishte pionier i përdorimit të artilerisë me raketa në luftë dhe e shndërroi Mysore në ekonominë më dinamike të Indisë. Ai u vra nga forcat britanike më 4 maj 1799 kur ata sulmuan qytetin e tij mbretëror Seringapatam, i njohur tani si Srirangapatna.

Pas vdekjes së Tipu, shpata e tij, e cila u gjet në dhomat private të pallatit të tij, iu dorëzua gjeneralmajorit britanik David Baird për trimërinë e tij.

Tipu flinte në një rrjetë të varur nga tavani i dhomës së tij të gjumit, me shpatën gjithmonë pranë. Doreza e shpatës është e zbukuruar me kaligrafi ari, ndërsa tehu mban mbishkrimin persisht “shpata sunduese”.

.

Të Ngjajshme

Mënyra se si t’i bindni fëmijët t’i duan perimet

A është e vërtetë se femrat e padepiluara janë më seksi, më të shëndetshme dhe më inteligjente

Si të mbroheni prej alergjisë nga dielli

Leave a Comment