March 21, 2023
Portali Shprehja

Shpërthim në Afganistan, Guvernatori taleban vritet në zyrën e tij

Guvernatori taleban i provincës veriore të Afganistanit Balkh është vrarë në një shpërthim në zyrën e tij.

Shpërthimi ndodhi rreth orës 9 të mëngjesit, brenda katit të dytë të zyrës së guvernatorit, tha policia ndërsa shkaku i shpërthimit është i paqartë.

Mohammad Dawood Muzammil është zyrtari më i lartë që është vrarë që kur talebanët u kthyen në pushtet në vitin 2021. Dhuna që atëherë është ulur ndjeshëm, por figura të shquara pro-talebane dhe të tjerë janë vrarë në një varg sulmesh, për të cilat shumë prej tyre ka marrë përsipër Shteti Islamik.

Muzammil raportohet të ketë udhëhequr luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik në postin e tij të mëparshëm si guvernator i provincës lindore të Nangarharit. Ai u transferua në Balkh tetorin e kaluar.

.

Të Ngjajshme

Si të zgjidhni problemet e lidhjes Wi-Fi?

Leximi është i mirë për shëndetin tuaj e sidomos para gjumit, por a e dini pse?

Kjo do ju interesoj më shum duhanpirësve! 10 ushqimet që pastrojnë trupin nga nikotina

Leave a Comment