February 1, 2023
Portali Shprehja

Shqetësim në NASA, Kina mund të marrë hënën!

Kreu i agjencisë amerikane të hapësirës NASA, Bill Nelson, është i shqetësuar se Kina mund të pretendojë hënën si “territorin e saj”. Dihet se NASA planifikon të dërgojë sërish astronautë në sipërfaqen e Hënës dhe ky është edhe synimi i Kinës.
– Jemi në një garë hapësinore. Është e vërtetë që duhet të kemi kujdes që të mos arrijnë në një vend në Hënë nën maskën e kërkimit shkencor. Nuk është jashtë fushës së mundësisë, ata mund të na thonë të qëndrojmë larg, se ata janë atje dhe është territori i tyre – tha Nelson.
Prania e Kinës në hapësirë ​​është rritur ndjeshëm gjatë viteve të fundit, dhe në vitin 2019 ajo u bë vendi i parë që filloi të eksploronte anën e errët të hënës me sondën e saj Chang’e-4.
Nelson tha se plani i Kinës mund të jetë kapja e vendeve të pasura me burime në sipërfaqen e Hënës dhe përpjekje për të parandaluar Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera që të krijojnë baza në Hënë dhe të kryejnë aktivitete të tjera.
– Nëse dyshoni për këtë, shikoni se çfarë i kanë bërë ishujve Spratly – tha Nelson.
Ishujt Spratly janë një territor i diskutueshëm në Detin e Kinës Jugore. Pekini pretendon se arkipelagu i përket Kinës dhe e përdor atë për të ruajtur armët. Strukturat në ishuj thuhet se janë mjaft të mëdha për të vendosur lëshuesit e raketave balistike.
Pasi ishte pothuajse e paprekur për 50 vjet, hëna është kthyer sërish në një “objektiv” shumë tërheqës për Kinën dhe Shtetet e Bashkuara. Besohet se baza në sipërfaqen e Hënës do të shërbente si një “dërrasë trampoline” për kërkime dhe misione shkencore më tej në Sistemin Diellor.
Qëllimi i programit Artemis të NASA-s është të kthejë njerëzit në Hënë deri në vitin 2024 dhe të krijojë një prani të qëndrueshme njerëzore në sipërfaqen hënore që do të lejonte astronautët ta vizitojnë atë rregullisht. Misionet e epokës Apollo zgjatën vetëm disa ditë, por programi Artemis synon baza afatgjata në Hënë.
– Këtë herë do të shkojmë në hënë për të qëndruar. Kjo është ajo që ne po përpiqemi të bëjmë – tha më herët ish-drejtori i NASA-s Jim Bridenstine.
NASA nënshkroi kohët e fundit një kontratë një milion dollarësh për të ndërtuar habitate dhe rrugë në Hënë. Qëllimi i agjencisë është të krijojë një bazë në sipërfaqen e hënës dhe të dërgojë astronautë në Mars në fund të viteve 2030 ose në fillim të viteve 2040.
Ndryshe, Kina është gjithnjë e më e pranishme në hapësirë, duke lëshuar deri më tani orbiterë, tokëzues dhe rover që kanë arritur në Hënë dhe Mars, si dhe është duke punuar në një stacion të pavarur hapësinor, pasi që ai u hoq nga programi i Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor.
– Kina ka parë sukses dhe përparim të jashtëzakonshëm në dhjetë vitet e fundit. E vërteta është se data e uljes së saj në Hënë po afrohet – përfundoi Nelson.

.

Të Ngjajshme

Taravari: për ASH-në mbetet prioritet lufta kundër korrupsionit dhe funksionimi i shtetit të së drejtës

Sevilja forcohet me lojtarë nga Totenhami dhe Marseja

Grupi i Zjarrit në Kërçovë: Ahmetin e mbrojmë vetëm ne

Leave a Comment