May 23, 2022
Portali Shprehja

Shqipëria në kërkim të turistëve bullgarë, linjë direkte Sofje-Tiranë

Shqipëria dhe Bullgaria po hedhin sytë tek njëra-tjetra për turizmin.

Tact Watches

Prej 2 prillit mes Tiranës e Sofjes është vendosur linja direkte e fluturimeve, nëpërmjet kompanisë ‘Gullivar’.

Ndaj operatorët turistikë të 2 vendeve po takohen për të diskutuar paketa reciproke turistike. Takime janë organizuar nga aeroporti i Tiranës.

Në vitet ‘90 Bullgaria ishte ndër partnerët kryesorë të Shqipërisë. Pavarësisht një pauze për shkak të pandemisë, numri i turistëve bullgarë është në rritje. E njëjta gjë dhe me për ata shqiptarë, të cilët udhëtonin në rrugë tokësore, kryesisht nëpërmjet paketave 3-ditore.

Para pandemisë, edhe investimet bullgare në Shqipëri patën njohur rritje, gjë që sipas ambasadorëve do të thellohet tashmë me vendosjen e linjë direkte Tiranë-Sofje që operon 2 herë në javë.

Të Ngjajshme

Melodramë politike ukrainase: ata janë sërish bashkë…!

admin

Automjetet “Retro” ekspozohen në Sarandë

admin

“Mund të kemi lëvizje pozitive”, në Kosovë ka optimizëm për liberalizim të vizave në fundvit

admin

Leave a Comment