June 3, 2023
Portali Shprehja

Shtanget Leeds, duhet të paguajë 20 mln euro për një lojtar që ka luajtur vetëm 3 herë dhe që nuk është më në ekip

Në verën e 2019 Leeds ka marrë Jean-Kevin Augustin nga Leipzig në formë huazimi, por lojtari bëri vetëm tre paraqitje në një vit. Megjithatë, kishte një klauzolë që detyronte klubin të paguante për kartonin e futbollistit, kështu që gjermanët paditën britanikët… dhe ata fituan!

Merkato e futbollit përbëhet nga klauzola dhe mundësi, të cilat nuk janë gjithmonë… shumë të qarta kur shkruhen në letër. Do të mjaftonte të mendonim për rastin Griezmann, me Atletico Madrid dhe Barcelona që kanë dy vizione krejtësisht të ndryshme për kushtet që duhen arritur që Colchoneros për transferimin e francezit.

Në fund, dy klubet spanjolle arritën një marrëveshje, por jo gjithmonë është e mundur të bëhet një gjë e tillë. Në të vërtetë, ka situata në të cilat përfundoni në gjykatë, me vendime që të çojnë në mënyrë të pashmangshme në diskutim. Dhe ky është padyshim rasti me Jean-Kevin Augustin, i cili krijoi një polemikë mes Leeds United dhe RB Leipzig që shkoi deri në CAS (Gjykata e Arbitrazhit Sportiv). Që tani ka marrë vendimin…

Klauzola dhe pandemia

Më mirë të përmbledhim situatën me ndihmën e MundoDeportivo… Në verën e vitit 2019, Leeds United e mori Augustin nga Leipzig në formë huazimi, por lojtari nuk e ka bindur kurrë Bielsa-n. Në total, paraqitjet e tij me skuadrën angleze janë tre dhe në qershor 2020 francezi rikthehet në Gjermani.

Megjithatë, ka një klauzolë mjaft të veçantë në kontratën e tij: në rast të ngjitjes në Premier League, Leeds ishte i detyruar ta blinte lojtarin për rreth njëzet milionë euro. Por kur huazimi përfundon në fund të qershorit 2020, promovimi nuk ka ardhur ende, sepse jemi në vitin e ndalimit në kampionat për shkak të pandemisë.

Pra, britanikët besojnë se kushti për detyrimin e shlyerjes nuk është plotësuar në kohën e huazimit të Augustin dhe thjesht nuk duan ta blejnë lojtarin.

Vendimet e FIFA-s dhe CAS-it

Në atë moment, Leipzig iu drejtua FIFA-s. Federata ndërkombëtare vendos që gjermanët kanë të drejtë dhe e detyron Leeds-in të bëjë këstin e parë të pagesës, 6.7 milionë euro. Britanikët, megjithatë, nuk janë dakord dhe i drejtohen CAS-it.

Gjykata e arbitrazhit mori pak kohë, por në fund dha vendimin e saj, duke konfirmuar atë të FIFA-s: Leeds duhet t’i paguajë të gjitha gati 20 milionët Leipzig-ut, për një lojtar që ka luajtur tre herë dhe që në çdo rast tani… nuk është më pjesë e skuadrës.

Pas përvojës së tij në Angli, në fakt, Augustin u shit plotësisht te Nantes (dhe as atje nuk shkoi shumë mirë) dhe tani ai i është bashkuar Basel-it. Jo tamam karriera e një futbollisti që vlen 7 milionë euro për ndeshje!

.

Të Ngjajshme

200 milionë euro për 4 vite, Beckham bën ofertën e çmendur

admin

Paradoksi Cancelo, super mbrojtësi që s’e do as Bayern dhe as City

admin

E BUJSHME! Allegri largohet nga Juventusi? Klubi bardhezi ka gati pasuesin e tij, ish-ndihmësin e Pirlos dikur…

admin

Leave a Comment