August 16, 2022
Portali Shprehja

Shuhet në moshën 94-vjeçare presidenti i Filipineve, protestanti i parë që u zgjodh në detyrën më të lartë në këtë vendin katolik

Ish-presidenti i Filipineve, Fidel Ramos, i cili udhëhoqi vendin përmes një periudhe të rrallë zhvillimi dhe paqeje, vdiq sot në moshën 94-vjeçare, thanë zyrtarë të lartë.

“Eddie” siç e quajnë qytetarët e Filipineve , shërbeu si president nga viti 1992 deri në 1998.

Familja e Fidel Ramos pritet të lëshojë një deklaratë gjatë ditës së sotme.

Nuk dihen ende shkaqet e vdekjes së tij.

Delegacioni i Bashkimit Evropian në Filipine shprehu ngushëllime duke e quajtur Ramos një “politikan të përkushtuar” dhe një “shtyllë të demokracisë”.

Fidel Ramos ishte protestanti i parë që u zgjodh në detyrën më të lartë në këtë vend kryesisht katolik, pavarësisht kundërshtimit të disa anëtarëve të Kishës.

.

Të Ngjajshme

Dy zjarrfikës spanjollë luftojnë kundër zjarrit të rrezikshëm në Valencia

Erdogan dhe Guterres do të takohen me Zelenskyn në Ukrainë

Dy ditë para takimit me Kurtin, Vuçiq pranon një telefonatë nga Washingtoni

Leave a Comment