January 30, 2023
Portali Shprehja

Si fitoi një lojë falas 9 miliardë dollarë?

Shpenzimi i parave për lojëra falas nuk është i detyrueshëm, sepse siç thotë vetë emri – ato janë falas. Megjithatë, një lojë e tillë, PUBG Mobile, sapo ka kaluar kufirin prej 9 miliardë dollarësh në fitime totale. Sipas SensorTower, përdoruesit e App Store dhe Google Play e kanë shkarkuar lojën 1.1 miliardë herë dhe kanë shpenzuar rreth 5.2 milionë dollarë në ditë për të deri më tani.

PUBG Mobile u lançua në mars 2018, vetëm një vit pasi versioni beta i titullit popullor të PC-ve u shfaq në platformën Steam dhe përfitoi shumë nga të qenit loja e parë Battle Royale për PC që u transferua në pajisjet mobile. Sigurisht, suksesi i kompanisë Tencent, e cila bleu licencën për transferimin e lojës, sigurisht që u ndihmua nga lufta e kompanisë Epic me dy dyqanet më të mëdha të aplikacioneve, loja e të cilëve u lançua në telefon vetëm dy javë më vonë, për shkak të së cilës. Loja Fortnite nuk mund të shkarkohet nga këto dyqane sot.

Pavarësisht se është falas, lojtarët e PUBG Mobile kanë shpenzuar rreth 5.2 milionë dollarë në ditë për të deri më tani.

Edhe pse PUBG Mobile është rritur në qiell falë blerjes së shtesave kozmetike, rënia e tregut nuk i ka shpëtuar as kësaj loje. Në tre tremujorët e parë të vitit 2022, PUBG Mobile u shkarkua nga lojtarët 104.4 milionë herë dhe shpenzimi total ishte 1.6 miliardë dollarë, që është një rënie e dukshme në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2021, kur loja u shkarkua 142 milionë herë dhe fitoi 2.2 miliardë. dollarë.

Analiza e SensorTower nuk përfshin BattleGrounds Mobile India (BGMI) – versioni indian i lojës PUBG Mobile – me gjasë për shkak të ndalimeve të qeverisë që kanë ndaluar rritjen e saj dhe nuk janë të disponueshme për shkarkim sot. BGMI ishte jashtëzakonisht popullor në Indi, duke arritur në 100 milionë përdorues të regjistruar përpara se loja të ndalohej.

.

Të Ngjajshme

Finlanda shpresa të anëtarësohet në NATO së bashku me Suedinë

“Shënimi i përvjetorit të Goce Dellçevit”, Spasovski: Nuk do të lejojmë kurrfarë incidenti

Pfizer ka pranuar se ka prodhuar variante të koronavirusit për të testuar ilaçin antiviral

Leave a Comment