February 8, 2023
Portali Shprehja

Si i festojnë kombet e ndryshme Krishtlindjet më 7 janar?

Liturgji në Etiopi

Festa më e gëzueshme e krishterë festohet sipas kalendarit Gregorian dhe Julian, domethënë më 25 dhjetor dhe 7 janar. Numri i vendeve ku Krishtlindjet (apo Krishtlindjet?) festohen në muajin e parë të vitit nuk është i madh, por ata ende i ruajnë zakonet e paraardhësve të tyre dhe e presin me padurim këtë ditë të veçantë.

Të gjithë i dimë zakonet që kanë mbijetuar në vendin tonë dhe a e dini cilat rituale dhe tradita ushqehen nga të krishterët anembanë planetit, të cilët gjithashtu e festojnë këtë festë në janar?

Ne ju paraqesim pesë nga më interesantet…

Gjeorgjia

Gjeorgjianët që festojnë Krishtlindjet më 7 janar shkojnë në këtë ditë në Alilo, një shëtitje masive nëpër rrugë, ku janë veshur me rroba të veçanta festash. Në të njëjtën kohë, ata urojnë njëri-tjetrin për festën, dhe u japin ëmbëlsirat më të vegjëlve.

Pema e Krishtlindjes (Chachalaki) është prej materiali të butë, dhe degët e saj janë të përkulura. Ndonjëherë, në vend të saj, mund të shihni një degë lajthie në formën e Pemës së Jetës dhe të zbukuruar me ëmbëlsira dhe fruta. Megjithatë, pema e Krishtlindjes nga Perëndimi është gjithnjë e më e popullarizuar edhe në këtë vend Kaukazian.

Santa Claus në Gjeorgji njihet si Tovlis papa (Tovlis babua në pjesët perëndimore të vendit), që fjalë për fjalë do të thotë “Babadimri”. Ai zakonisht përfaqësohet me një mjekër të gjatë të bardhë, i veshur me kostumin popullor chohu dhe një mantel lesh.

Egjipti

Rreth 15% e popullsisë së këtij vendi afrikan janë të krishterë dhe pjesa më e madhe e kësaj popullate i përket koptëve, të cilët festojnë Krishtlindjet në janar.

Muaji para Krishtlindjes nga Koptët quhet Kiahk dhe çdo të shtunë në mbrëmje të këtij muaji kalohet me këngë, ndërsa çdo të dielë në mëngjes besimtarët shkojnë në adhurim.

Nga data 25 nëntor deri më 6 janar, këta të krishterë agjërojnë, që do të thotë abstenim nga ushqimet me origjinë shtazore. Më pas, në prag të Krishtlindjes, mblidhen në tempuj, ku dëgjojnë liturgjinë dhe të nesërmen kremtojnë festën më të gëzuar të krishterë.

Ashtu si me shumicën e kombeve të tjera që festojnë këtë festë, është një ditë gëzimi dhe dashurie, miqësie dhe respekti për koptët, kështu që besimtarët mblidhen në shtëpitë e tyre për ta festuar së bashku. Pritësit shpesh paraqiten me cookie kahk (كحك).

Babadimri ka gjetur vendin e tij edhe në këtë mjedis – ai njihet si Baba Noel (Babai i Krishtlindjeve), dhe fëmijët besojnë se ai hyn nga dritarja derisa flenë dhe u lë dhurata. Në këmbim, të vegjlit i lënë një kahk.

Rusia

Besimtarët ortodoksë rusë luten rregullisht 39 ditë para Krishtlindjeve – deri në mbrëmjen e 6 janarit, kur fillojnë liturgjitë solemne. Të nesërmen, në festë, familja mblidhet rreth tryezës, në të cilën ka 12 lloje ushqimesh, për nder të dymbëdhjetë apostujve.

Rusët e quajnë natën e Krishtlindjeve Socheljnik (Sochelnik), pas fjalës “thjerrëz” (thjerrëz), një pjatë që është pjesë e detyrueshme e drekës festive.

Kjo ditë është e rezervuar për dashurinë, kështu që të gjithë njerëzit e dashur në Rusi urohen për Krishtlindje dhe dyert e shtëpive hapen në mënyrë që kalimtarët të mund të bashkohen me besimtarët për drekë.

Etiopia

Festimi i Krishtlindjes në Kishën Ortodokse Etiopiane Tewahedo quhet Gana, dhe paraprihet nga një ditë agjërimi (në rastin e shumë besimtarëve kjo do të thotë abstenim i plotë nga ushqimi). Në Krishtlindje, të krishterët veshin rroba të bardha dhe shumë zgjedhin të veshin rrobën tradicionale të shamasë, të bërë prej pambuku dhe të zbukuruar me vija të ndritshme në skajet.

Festimi i Ganës në Etiopi fillon në orën 4 të mëngjesit dhe këto festa pasohen nga një lojë për meshkuj e ngjashme me hokej, e quajtur edhe gana, e cila përfshin përdorimin e një shkopi dhe një top druri.

Dymbëdhjetë ditë pas Krishtlindjeve, besimtarët fillojnë festën treditore të Timkatit, që përkujton pagëzimin e Jezusit. Një pjesë e rëndësishme e kësaj feste është lutja gjatë shërbesës në tempuj, kur të rriturit vendosin përsëri shallet e tyre dhe fëmijët veshin rrobat e shoqërive të tyre kishtare dhe kurorat.

Ukrainë

Kur fëmijët shohin yllin lindor në qiell, i cili u kujton besimtarëve tre të diturit, në shtëpitë e Ukrainës fillon Darka e Shenjtë. Gruri sillet në shtëpi, që është një zakon i vjetër i quajtur diduh (دیدہ – shpirti i gjyshit), i cili mbështet identifikimin me paraardhësit.

Pasi të gjithë në shtëpi janë lutur, nikoqiri thotë “Krishti lindi”, të cilit familja i përgjigjet “Le ta festojmë atë”. Më pas vjen vakti, pjesët e domosdoshme të të cilit janë borshi, një kuti katrore me puding të bërë vetë, qumësht, petë me kërpudha ose lakër dhe patate…

Pas darkës, është koha për këngët e Krishtlindjeve, dhe për shtatë ditët e ardhshme besimtarët gëzojnë ditë feste.

Që nga viti 2017, qeveria e Ukrainës ka shpallur festimin e Krishtlindjes më 25 dhjetor, por Kisha Ortodokse dhe Kisha Katolike Greke e Ukrainës ende e festojnë atë më 7 janar, dhe bisedimet po vazhdojnë në Kishën Ortodokse të Ukrainës për të zhvendosur festën nga 7 janari. deri më 25 dhjetor. Më 18 tetor 2022, Kisha Ortodokse e Ukrainës lejoi priftërinjtë të kryenin liturgji edhe më 25 dhjetor.

.

Të Ngjajshme

Taravari: Kemi marrëveshje me LSDM-në, nesër ose pasnesër do ta thirri kryesinë e partisë

admin

Mickoski dhe Gashi takohen në Kuvend (VIDEO)

admin

Rusia: Jemi të gatshëm të bisedojmë me këdo për të minimizuar konfliktet

Leave a Comment