January 30, 2023
Portali Shprehja

Si mund të ndikojë negativisht drita e dhomës në humorin tuaj?

Shtëpia juaj është streha juaj – dhe për ata që punojnë nga shtëpia ose kalojnë një pjesë të madhe të ditës brenda, është veçanërisht e rëndësishme të ndihen të qetë, të relaksuar, por edhe energjikë dhe produktivë atje. Sipas Dr. Leland Stillman, një gabim në dekorimin e shtëpisë mund të sabotojë disponimin tuaj të mirë dhe mentalitetin pozitiv: ndriçimi i dobët.

Natyrisht, një hapësirë ​​me qiri ose me llambë mund të jetë tepër qetësuese, por nuk është zgjidhja më e mirë për shëndetin mendor – në fakt, mund të çojë edhe në ndjenja ankthi.

Dr. Stillman shpjegon se si drita ndikon në disponimin tuaj dhe gjithashtu sugjeron mënyrën më të mirë të ndriçimit për një gjendje mendore optimale.

Sa drita e ulët mund të çojë në ankth

Drita blu merr një rap të keq, por në fakt ekspozimi ndaj dritës blu dhe jeshile gjatë ditës ndihmon në rregullimin e ciklit tuaj natyral gjumë-zgjim.

Prandaj, drita blu ndihmon në rritjen e vigjilencës dhe madje mund të përmirësojë disponimin tuaj. Kjo mund të jetë arsyeja pse njerëzit priren të ndihen të dëshpëruar gjatë muajve të dimrit, kur ekspozimi ndaj dritës është më i vogël.

“Ju duhet të merrni një sasi të caktuar drite në sy për t’u siguruar që keni energji të mjaftueshme që hyn në trupin tuaj – për të shkaktuar lirimin e neurotransmetuesve dhe hormoneve,” thotë Dr. Stillman.

Ai thotë se shpesh zbulon se njerëzit që luftojnë me ankthin kanë një mjedis shumë të paqartë gjatë ditës. Ai citon një studim të kafshëve të vitit 2016 të botuar në revistën Molecular Vision, i cili zbuloi se minjtë e ekspozuar ndaj dritës së zbehtë gjatë ditës treguan sjellje të rritur ngacmuese dhe disa tregues të çekuilibrit në boshtin HPA (boshti HPA është përgjegjës për lirimin e hormoneve).

.

Të Ngjajshme

Finlanda shpresa të anëtarësohet në NATO së bashku me Suedinë

“Shënimi i përvjetorit të Goce Dellçevit”, Spasovski: Nuk do të lejojmë kurrfarë incidenti

Pfizer ka pranuar se ka prodhuar variante të koronavirusit për të testuar ilaçin antiviral

Leave a Comment