January 19, 2021
Portali Shprehja

Si qëndrojnë në sondazhe Trumpi dhe Bideni?

Kandidati demokrat për president të SHBA-ve, Joe Biden kryeson kundrejt republikanit, Donald Trump me 12 për qind, tregoi sot një sondazh i Reutersit dhe Ipsosit.

Një sondazh i kryer midis 3 dhe 8 shtatorit zbuloi se 52 për qind e atyre që ka të ngjarë të shkojnë në votime do të mbështesnin Bidenin, ndërsa 40 për qind do të mbështesnin presidentin në detyrë.

Sondazhi u krye në internet në të gjithë SHBA, në 823 votues të mundshëm – 390 që identifikohen si demokratë dhe 351 që identifikohen si republikanë. Tre për qind e të anketuarve do të mbështesin kandidatin e tretë dhe vetëm 5 për qind nuk kanë marrë ende një vendim, dy muaj përpara zgjedhjeve të 3 nëntorit.

Sondazhi tregoi se numri i votuesve që nuk kanë vendosur ende për kandidatin e dy partive kryesore është dy herë më pak se në zgjedhjet e fundit, në vitin 2016, transmeton Telegrafi.

Por Trump ende mund të fitojë zgjedhjet, edhe nëse merr më pak vota sesa kundërshtari i tij, si në zgjedhjet e fundit ku kundërshtarja e tij, Hillary Clinton mori më shumë vota.

Të Ngjajshme

Kontrata me Pfizer, Rama: Doja ta bëja publike, por nuk e lejon sekreti tregtar

admin

Kandidati për deputet nga AAK: Veç Ramushi i del hakesh Vuçiqit

admin

​Vuçiq: Haradinaj njeri i rrezikshëm, “Shqipëria e Madhe” kërcënim për të gjithë

admin

Leave a Comment