February 1, 2023
Portali Shprehja

Si të humbësh peshë dhe ti forcosh muskujt? Të bësh një dordolec djeg rreth 300 kalori!

Për të bërë një dordolec, duhet të shpenzoni rreth 300 kalori, sipas ekspertit-bashkëpunëtor të Departamentit të Shëndetësisë në Moskë, Andrey Tyazhelnikov, i cili e rekomandon atë për humbje peshe, si dhe për forcimin e muskujve.

– Dimri i gjatë dhe me borë ka traditat e veta. Bërja e një dordolec është një prej tyre. Këto përpjekje interesante madje janë përshkruar në shumë piktura nga artistë të famshëm të kohërave të ndryshme. Janë kudo nëpër oborre dhe kënde lojërash, sapo bie borë e mjaftueshme… Dordoleci, meqë ra fjala, djeg rreth 300 kalori, po ashtu ushtron muskujt e shpinës dhe të krahëve. Në fund të fundit, rrotullimi i topave të borës kërkon lëvizje të fuqishme në veshje të ngrohta. Pra, sa më shumë dordolec, aq më shumë kalori digjen! – tha Tyazhelnikov.

Sipas këshillave të tij, mund të zgjidhen edhe aktivitete të tjera për të kaluar më shumë kohë me familjen, si vrapimi ose thjesht ski, gjë që i bën mirë të gjithë trupit. Edhe një shëtitje e thjeshtë nëpër një park ose nëpër një qytet të dekoruar bukur sjell përfitime shëndetësore.

– Vizita e ekspozitave dhe muzeve është gjithashtu energjike. Duke parë fotot dhe ekspozitat, mund të grumbulloni mijëra hapa. Përfitimi i madh i të gjitha aktiviteteve dimërore nuk është vetëm në ushtrimin e muskujve dhe djegien e kalorive, por edhe në prodhimin e hormonit të gëzimit – serotoninës, i cili është shumë i dobishëm për shëndetin – shtoi Tyazhelnikov.

Mjeku beson se udhëtimi me sajë ndihmon edhe në djegien e kalorive, përveçse është një ushtrim i shëndetshëm kardio. Por ai rekomandon kujdes, pasi statistikat për këtë aktivitet tregojnë një shkallë të lartë të lëndimeve.

.

Të Ngjajshme

Flori Mumajesi po i rikthehet muzikës, këtë e bën të ditur shoku i tij

Netanyahu: Prioritet i Izraelit, normalizimi i lidhjeve me vendet arabe përpara paqes me palestinezët

Boshkov: Infrastruktura e fqinjëve shumë më e mirë se e jona

Leave a Comment