January 30, 2023
Portali Shprehja

Si t’i heqim njollat ​​e yndyrshme nga rrobat

Ka disa njolla në rroba që mendoni se janë të pamundura për t’u hequr dhe se rrobat janë shkatërruar përgjithmonë dhe asnjëra nuk është më e keqe se një njollë yndyre.

Një moment po shijoni një fetë të shijshme pice, dhe në tjetrin po shihni një njollë gjigante salce, duke pyetur veten nëse do të mund ta vishni sërish këtë veshje, raporton The Spruce.

Por mos u dëshpëroni, sepse ka shumë metoda të thjeshta për të hequr njollat ​​e yndyrës dhe vajit nga rrobat. Plus, ju mund t’i hiqni shumicën e tyre me sendet që i keni tashmë në shtëpinë tuaj.

Kur pastroni njollat ​​e yndyrshme, zbatohet rregulli: sa më shpejt, aq më mirë. Nëse mund të filloni trajtimin e njollës menjëherë, përfitoni nga rasti. Njollat ​​e vajit përkeqësohen ndërsa qëndrojnë dhe thahen. Sa më gjatë të qëndrojë yndyra në veshje, aq më e vështirë do të jetë heqja e njollës nga pëlhura.

Nëse jeni jashtë dhe rreth e rrotull kur shfaqet njolla, rezistoni dëshirës për të hedhur rrobat në koshin e rrobave kur të ktheheni në shtëpi dhe lëreni njollën të qëndrojë gjatë natës. Para-trajtoni njollën sa më shpejt të jetë e mundur me xhel për njolla dhe filloni të lani në mëngjes.

Përpara se të bëni ndonjë gjë tjetër, merrni një peshqir letre, paloseni në gjysmë dhe fërkojeni butësisht njollën. Kjo do të ndihmojë për të hequr çdo vaj ose yndyrë të tepërt që mund të depërtojë në veshje. Fillimi me këtë hap do ta bëjë shumë më të lehtë të gjithë procesin e heqjes së njollave të vajit.

Hidhni pak sodë buke mbi njollën dhe lëreni të qëndrojë për disa orë. Soda e bukës thith vajin, duke hequr çdo yndyrë që nuk mund ta kapni me një peshqir letre.

Pasi të kenë kaluar disa orë, nëse keni një fshesë me korrent të vogël me ngjitës zorrësh, pastroni sodën e bukës së tepërt. Nëse nuk keni një fshesë me korrent, fshijeni me kujdes sodën e bukës.

Më pas shtoni një pikë lëngu të butë për larjen e enëve direkt në njollë. Detergjenti për larjen e enëve është më i mirë se detergjenti i rrobave këtu. Më pas merrni një furçë dhëmbësh të vjetër ose një sfungjer të butë dhe pastroni butësisht njollën derisa të bëhet sapun. Në fund, shpëlajeni sapunin ose vendoseni në lavatriçe.

.

Të Ngjajshme

Vazhdon mësimi online në Strugë, Inspektorati i arsimit prej nesër në teren

Shkarkohet Danella Arsovska, nuk është më kryetare e BNJV-së

Finlanda shpresa të anëtarësohet në NATO së bashku me Suedinë

Leave a Comment