October 1, 2023
Portali Shprehja

Skandali i basteve në futboll, pezullohet kampionati !

Kampionati në Bolivi ndalon. Një skandal ka mbështjellë top-turneun e kombëtares së Amerikës së Jugut. Presidenti i Federatës së Futbollit, Fernando Kosta ka denoncuar në fakt një raund bastesh dhe trukimesh që e shtynë atë të ndalojë gjithçka.

Nga tetori deri në dhjetor do të organizohet një turne i cili mund të vendosë kampionin dhe më pas të garantojë mbajtjen e kupave në vitin 2024. Një rrjet që ka përfshirë, me akuza për mashtrim të rëndë dhe shoqërim kriminal, lojtarë, drejtues aktualë dhe ish-drejtues, si dhe gjyqtarë.

“Unë denoncoj një rrjet korrupsioni që përfshin baste klandestine, – tha Kosta, – fiksime ndeshjesh dhe ryshfet. Ky rreth gjoja përbëhet nga menaxherë, gjyqtarë dhe lojtarë të këqij, të cilët pretendohet se minojnë integritetin e ‘fair play”.

Materiali i marrë, – vijon numri një i Federatës Boliviane të Futbollit, – përmban prova jashtëzakonisht të rënda, parashikohet procedim penal. Njoftoj se kompeticionet nuk do të luhen derisa Prokuroria Publike të kryejë hetimet e çështjes”.

.

Të Ngjajshme

“Shtator i zi” në Suedi, shpërthen sërish dhuna e bandave

Industria e prodhimit të çelikut në Europë në rrezik

Dita botërore e të moshuarve

Leave a Comment