February 8, 2023
Portali Shprehja

Skandali përhapet në Kamerun: 32 lojtarë nën 17 vjeç dështojnë në testin e moshës!

Pak ditë më parë lajmi shqetësues që erdhi nga Kameruni tronditi futbollin ndërkombëtar: disa lojtarë të thirrur në ekipin kombëtar U-17 nuk e kaluan ‘testin e moshes’ për të përcaktuar me siguri moshën e tyre. 21 janë “rikthyer” mbrapsht, ndërsa Federata e Futbollit të Kamerunit shpalli masa edhe më të rrepta dhe zero tolerancë në këtë drejtim.

Megjithatë, më pak se një javë më vonë, skandali vazhdon, duke u përhapur edhe më shumë: 11 djem të tjerë thuhet se janë “jashtë kuote”, duke qenë shumë më të mëdhenj se 17 vitet e kërkuar.

Një skandal i vërtetë që nxjerr në dritë një problem të pazgjidhur, veçanërisht në vendet afrikane, ku gjurmimi i moshës së saktë të lojtarëve ka qenë gjithmonë më shumë se një detaj i thjeshtë. Një situatë shumë e ngjashme ka ndodhur tashmë në radhët e të rinjve të Kamerunit gjashtë vjet më parë, kur 14 lojtarë dështuan në testet dhe më pas u ndaluan të marrin pjesë në Kupën e Kombeve të Afrikës U-17 në Gabon.

Më pas, kohët e fundit 44 lojtarë të tjerë nga tetë klube ishin thirrur në një seancë dëgjimore në lidhje me identitetet e supozuara të rreme. Dhe kështu, tani cikloni po e përfshin sërish Kamerunin në një tjetër cunami pas asaj që kishte ndodhur tashmë gjatë Kupës së Botës në Katar me përjashtimin e diskutueshëm – dhe akuzat e ndërsjella – të Onanës nga ekipi kombëtar për arsye disiplinore.

Vetëm në fillim të kësaj jave u konfirmua se deri në 21 të rinj që përfaqësonin ekipin nën-17 vjeç të Kamerunit ishin skualifikuar për dështim në testet e moshës. Kështu u thirrën lojtarë të tjerë të cilët duhej t’i nënshtroheshin të njëjtit test që konsiston në një rezonancë magnetike të kyçit të dorës, e cila arrin të analizojë pjekurinë dhe rritjen e kockave, duke përcaktuar me saktësi të veçantë datën e lindjes.

Një praktikë e dëshiruar nga FIFA dhe e prezantuar në vitin 2009 gjatë Kupës së Botës në Nigeri. Federata e Kamerunit, me zërin e presidentit të saj, Samuel Eto’o, kishte lëshuar një deklaratë të menjëhershme në të cilën deklaronte se ishin marrë menjëherë masa drastike dhe se do të gjente lojtarë zëvendësues:

“Këtu në Kamerun, njerëzit janë të lumtur që Fecafoot është me të vërtetë duke bërë diçka për të ndaluar mashtrimin. Është e rëndësishme që vendi t’u japë lojtarëve të moshës së duhur një shans”, kishte njoftuar Federata e Futbollit.

“Duhet t’i japim fund manipulimit të dokumenteve të statusit civil, të cilat në të kaluarën kanë njollosur imazhin e futbollit të Kamerunit”, tha vetë Eto’o më pas. “Fecafoot dëshiron t’i nxisë të gjithë, veçanërisht edukatorët, të sigurojnë respektimin e kategorive të moshave.” Megjithatë, edhe një herë 11 lojtare dështuan në provimet e tyre, duke e çuar numrin përfundimtar në 32 mbi moshe.

E gjithë kjo po bëhet një rast i vërtetë kombëtar që nxjerr në pah të metat në sistemin federal të kontrollit dhe që rrezikon të rrezikojë praninë e Kamerunit për ndeshjet e vlefshme për kualifikimet për kategorinë e Kupës së Afrikës.

Nga data 12 deri më 24 janar, Kameruni në fakt do të presë Kongon, Çadin, Republikën Demokratike të Kongos dhe Republikën e Afrikës Qendrore për kualifikimet e Unionit të Federatave të Futbollit të Afrikës Qendrore (UNIFFAC), me dy skuadra që do të mund të kualifikohen për Kupa e Kombeve U-17, e cila do të zhvillohet në Algjeri në prill dhe e të cilës Kameruni ishte fitues në dy raste, në 2003 dhe në 2019.

.

Të Ngjajshme

Ttrajneri i trajnerëve ndahet nga jeta: ai udhëhoqi Kroacinë e mrekullirave dhe ishte “busulla” e revolucionit!

admin

“Messi e kuptoi menjëherë”, Koeman: Vetëm atij ia pasonte topin

admin

“Askush nuk i afrohet”, Ferdinand: Ja kush është mbrojtësi më i mirë në Premier

admin

Leave a Comment