November 28, 2022
Portali Shprehja

Skena të frikshme ndërsa stuhia e fuqishme godet Floridën jugperëndimore – duke ‘marrë gjithçka me vete’

Uragani Ian ka shkaktuar shkatërrime në jugperëndim të Floridës pas një stuhie që goditi Fort Myers duke shkatërruar shtëpi ndërsa uji ngrihej mbi katin e dytë.

Pamjet tmerruese treguan valë pas dallge duke goditur qytetin e vogël, duke “gëlltitur” ndërtesa dhe makina ndërsa stuhia arriti në tokë të mërkurën.

Të gjitha këto ndodhën nga erërat rreth 250km/h – vetëm stuhia e pestë në histori që goditi tokën me atë shpejtësi.

Fort Myers ishte një nga qytetet e para që u godit nga Ian, me imazhe apokaliptike pas rritjes fillestare që tregonin shtëpitë e shkatërruara.

Në të gjithë shtetin, të paktën 800,000 familje panë ndërprerje të energjisë elektrike dhe autoritetet gjatë një përditësimi gjatë drekës thanë se prisnin që numri të arrinte miliona, si dhe dëme në vlerë prej 45 miliardë dollarësh.

Guvernatori i Floridas u kërkoi banorëve që vendosën të përballonin stuhinë të qëndronin në pronat e tyre ose në bunkerët e emergjencës ndërsa uragani shpërtheu vijën bregdetare dhe i afrohej Kategorisë 5.

.

Të Ngjajshme

Donacion, terren sportiv në një shkollë në Ohër

Transportuesit bllokuan udhëkryqin kryesor në Shkup, kërkojnë t’u shlyhet borxhi

Shkatërrohet karteli i drogës, 49 të arrestuar nga Europol në Evropë dhe Emirate

Leave a Comment