15.1 C
Skopje
June 19, 2019
Informacione Vendi

Sonte paralajmërohet protestë masive, policia blindon Shkupin

Tact

Sonte është paralajmëruar protesta e radhës e shoqërisë civile në mbrojtje të Prokurorisë Speciale dhe kundër vendimit të presidentit Gjorgje Ivanov për faljen e politikanëve.

Një grup qytetarësh rreth ores 11.00 kanë vendosur një tendë para Kuvendit, ndërsa që tani ka qytetarë të tubuar. Sipas tyre sonte pritet një protestë më masive, por nuk dihen detaje të tjera. Nga protestat e zhvilluara mbrëmë pati disa të lënduar dhe të arrestuar, për shkak të demolimit të zyrës së Presidentit dhe Ministrisë së Drejtësisë. Policia ka shtuar masat e sigurisë në të gjitha rrugët e vendit, por edhe pjesën qendrore të kryeqytetit.

Artikuj të ngajshëm

Peticion online për ndërprerjen e privilegjeve të funksionarëve

shprehja

Zaevi vazhdon të jetë optimist për datën për fillimin e bisedimeve me BE-në

shprehja

Lajçak: BE duhet ta mbajë premtimin për Maqedoninë e Veriut

shprehja