8 C
Skopje
April 16, 2019
Informacione Rajoni dhe Bota

Sot shënohet 20 vjetori i rënies së Shkëlzen Haradinajt

Tact

Sot shënohet 20-vjetori i rënies së luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, gjeneral Shkëlzen Haradinaj, komandant për Operacione Luftarake i Zonës Operative të Dukagjinit, dhe eprorëve të lartë të Brigadës 131 “Jusuf Gërvalla”, Hasim Halilaj, Fatmir Nimanaj dhe Luan Nimanaj, të rënë në betejën e Maznikut.

OVL e UÇK-së në Dukagjin organizon homazhe në Kompleksin Memorial në Gllogjan, si dhe te shtatorja e Shkëlzen Haradinajt në Pejë.

Shkëlzen Haradinaj u lind më 25 mars 1970 në Gllogjan dhe konsiderohet si njëri ndër figurat kryesore të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe sinonim i shumë betejave të Dukagjinit. /Lajmi.net/ 

Burimi i lajmit

Artikuj të ngajshëm

Liburn Aliu thotë se karriera politike e Dardan Molliqajt po merr fund

shprehja

Muhamet Zeqiri: Çairi ka vendosur, Stevo Pendarovski president i Maqedonisë!

shprehja

Haradinaj i trishtuar për zjarrin në Notre Dame

shprehja