December 1, 2020
Portali Shprehja

Speci djegës super djegës ‘Fryma e Dragoit’ që mund të vrasë

Vdekja nga speci djegës mund të mos jetë një mënyrë e zakonshme për të vdekur, por sigurisht që është një mundësi për shpirtrat aventureske aq aventureske, sa të provojnë frymën e Dragoit, specin e ri më djegës, shkruan “LiveScience”.

Mike Smith, pronari i Tom Smith’s Plants në Mbretërinë e Bashkuar, zhvilloi specin rekord me studiuesit në Universitetin e Nottingham, transmeton lajmi.net.

Ai nuk e rekomandon specin për të ngrënë, sepse mund të jetë gjëja e fundit që një person provon ndonjëherë.

Atëherë, si specat djegëse, të tilla si ‘Fryma e Dragoit’ gjymtojnë ose vrasin ata që përpiqen t’i hanë ato?

Le të fillojmë me statistikat pikante të piperit: Fryma e Dragoit është aq pikante, që mblidhet në 2.48 milion njësi nxehtësie në shkallën Scoville, një matje e përqendrimit të kapsaicinës, kimikatit që çliron atë ndjesi të nxehtësisë pikante kur njerëzit e kafshojnë spec djegës.

Fryma e Dragoit është më e nxehtë se rekordmeni aktual, Carolina Reaper, e cila paketon mesatarisht 1.6 milion njësi të nxehtësisë Scoville, si dhe spërkatjet speciale ushtarake amerikane, të cilat godasin rreth 2 milion në shkallën Scoville.

Në krahasim, speci habanero është i butë me rreth 350,000 njësi të nxehtësisë Scoville, ashtu si speci jalapeño, i cili regjistron deri në 8,000 njësi nxehtësie, sipas PepperScale, një sit kushtuar specave të nxehtë.

Specat zile kanë një gjen recesiv që ndalon prodhimin e kapsaicinës, kështu që ata kanë njësi zero të nxehtësisë, raportoi PepperScale. /Lajmi.net/

Të Ngjajshme

Pse ky shkëmb në Arabi rri pezull? Misteri që shpjegohet nga skeptikët

admin

Ky shtet evropian ka në pronësi mbi 221 mijë ishuj

admin

Ra nga djepi kur ishte tre muajshe, mjeku bën mrekulli për 13-vjeçaren

admin

Leave a Comment