October 1, 2023
Portali Shprehja

SPINAQ – për pastrimin e enëve të gjakut dhe muskujt e fortë

Është interesante se, ndërsa në vendin tonë spinaqi përdoret zakonisht për të përgatitur zierje dhe pjata anësore, grekët dhe rusët e servirin të papërpunuar – në një sallatë jeshile me erëza.

Për disa, kjo perime pikante është e përshtatshme në formën e saj të freskët, por për klimën tonë një kombinim fitues është spinaqi i gatuar me pak qumësht dhe hudhër… Është e vërtetë që shumë substanca të vlefshme humbasin me trajtimin termik (sidomos vitamina C dhe foliku. acid), por edhe nëse hahet i papërpunuar – ai përmban shumë acid oksalik, i cili pengon përthithjen e kalciumit. Në përgjithësi, është më mirë të zieni spinaqin në avull dhe një rregull tjetër i rëndësishëm është të mos e ngrohni.

Meqë ra fjala, 100 g spinaq përmban 750 mcg vitaminë A, e cila përbën gjysmën e nevojave ditore të një të rrituri për këtë vitaminë, e cila ngadalëson procesin e plakjes së qelizave, aktivizon metabolizmin (metabolizmin), forcon membranat qelizore, forcon imunitetin dhe merr pjesë në formimin e indit kockor. Këto perime përmbajnë gjithashtu luteinë, e cila mbron qelizat nervore dhe parandalon një sëmundje kaq të rëndë si distrofia e retinës. Megjithatë, spinaqi është më i njohur për përmbajtjen e lartë të hekurit.

Në një pjatë gjatë gjithë verës

Spinaqi mund të mbillet sipas nevojës. Nëse e bëni në pranverë, është gati për të korrur tetë deri në dhjetë javë pas shfaqjes së fidanëve, dhe ai që mbjell në vjeshtë pas 10-12 javësh. Ju nuk duhet të vononi në korrjen e gjetheve, përndryshe ato do të bëhen të vrazhda dhe pa shije. Falë faktit se mbillet disa herë, këtë perime të dobishme mund ta keni në tryezë gjatë gjithë verës. Ruani në një qese në raftin e poshtëm të frigoriferit deri në 48 orë. Gjethet mund të jenë të ngrira, të thara ose të konservuara.

Ndalon aterosklerozën

Tek burri im, mjekët gjetën një tendencë për aterosklerozë. Një nga pikat më të rëndësishme të trajtimit është bërë dieta. Mjeku rekomandoi që të hante më shumë perime me gjethe, veçanërisht spinaq. Sipas mjekut, spinaqi përmban shumë vitamina të grupit B. Ata praktikisht marrin pjesë në të gjitha proceset metabolike në trup, janë përgjegjës për gjendjen e indeve të muskujve dhe kontribuojnë në tretjen cilësore të ushqimit.

Përveç kësaj, kjo perime forcon enët e gjakut, duke i bërë ato më të forta dhe muret e tyre më elastike. Ai gjithashtu largon kolesterolin e keq dhe madje ndihmon në shpërbërjen e pllakave aterosklerotike të formuara tashmë.

Mbreti i perimeve për zonjat e bukura

Spinaqi ka një vlerë të veçantë për femrat, sepse shumica e substancave që bëjnë pjesë në përbërjen e tij kanë veti antioksiduese dhe rigjeneruese. Kjo është arsyeja pse kjo perime me gjethe ngadalëson procesin e plakjes, përmirëson metabolizmin, normalizon peshën trupore.

.

Të Ngjajshme

“Shtator i zi” në Suedi, shpërthen sërish dhuna e bandave

Industria e prodhimit të çelikut në Europë në rrezik

Dita botërore e të moshuarve

Leave a Comment