October 4, 2023
Portali Shprehja

Stano: Dihet qartë se cili është problemi kryesor në dialogun Kosovë-Serbi, nuk janë Borrelli e Lajçaku

Zëdhënësi i BE-së për Politikë të Jashtme, Peter Stano, ka thënë se BE-ja dhe partnerët ndërkombëtarë vazhdimisht e kanë bërë të qartë se ku qëndron problemi te mungesa e përparimit në dialogun Kosovë – Serbi. Stano ka thënë se problemi nuk është “Përfaqësuesi i Lartë, Josep Borrell apo emisari i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak”.

“BE-ja dhe partnerët tanë të angazhuar në përkrahje të dialogut të lehtësuar nga BE-ja e kanë bërë vazhdimisht të qartë se ku qëndron problemi kryesor për mungesën e përparimit në dialog, dhe definitivisht nuk është te Përfaqësuesi i Lartë, Josep Borrell apo te emisari Miroslav Lajçak”, ka thënë Stano.

I pyetur për akuzat e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, për anshmërinë e Lajçakut, Stano ka thënë se “nuk komenton pretendime të pabaza”.

Stano ka thënë se shtetet anëtare të BE-së e kanë bërë shumë të qartë se i përkrahin plotësisht Borrellin e Stanon.

Shtetet anëtare të BE-së të martën kanë shprehur shqetësimin për mungesën e zbatimit të detyrimeve nga palët. Ato u kanë bërë thirrje palëve të angazhohen në mënyrë konstruktive dhe në frymë të mirë.

Është thënë se duhet fillohet të zbatohet Marrëveshja bazë duke u bazuar në propozimin e BE-së për sekuencim.

“Po ashtu shtetet anëtare kanë përsëritur vazhdimisht që puna për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë serbe duhet të fillojë pa vonesa të mëtutjeshme apo parakushte”, ka thënë Stano.

.

Të Ngjajshme

Deponia e Nakushtakut prap tymon, dikush e ndez zjarrin natën

admin

Gratë do të lejohen të votojnë për herë të parë në një seancë të Sinodit të Peshkopëve të Kishës Katolike Romak

Aksioni për pastrimin e fundit të liqenit të Ohrit, është hequr një sasi e madhe e mbeturinave të ngurta

Leave a Comment