7 C
Skopje
November 20, 2018
Informacione Vendi

Stoilkovski: Klinika për hematologji a është shndërruar në klinikë private të Panovskit

Firma familjare e drejtorit të hematologjisë fitoi tenderë milionëshe nga ministria e shëndetësisë, qeveria për këtë hesht. Ky është një skandal me përmasa të pashembullta. Në tre tenderët, Klinika për Hematologji iu shpërndanë më se 3 milion euro për “Dr. Panovski”. Drejtoresha e klinikës, Irina Panovska Stavridis është e bija e Zllatko Panovskit, tha Naum Stoilkovski, zëdhënësi i OBRM-PDUKM-së.

Ai tha se Kryeministri Zaev dhe Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe duhet të përgjigjen nëse Klinika për hematologji është kthyer në një klinikë private të Panovskit.

“Nuk ka asgjë të diskutueshme në lidhje me qeverinë, pa konflikt interesi, pa abuzim me qëndrimin zyrtar, pa skandal korrupsioni? A nuk është ky një financim nga shteti për të përfunduar në llogaritë private? Për fat të keq, kjo nuk është dhe nuk do të mbetet çështja e vetme në lidhje me drejtorët e klinikave që në lidhje familjare me tregtarët dhe kompanitë me të cilat klinikat kanë kontrata për kthimin e parave. Ka të paktën pesë klinika të tjera nën udhëheqjen e Filipçes dhe Zaev. Nga babai në vajzën, nga kushërira tek kushëriri, nga vëllai te vëllai. Sasi të mëdha parash rrjedhin në xhepat private të disa klinikave. Në periudhën që vijon, ne e do t’i publikojmë këto informacione. Me LSDM në derën e madhe po kthehet mafia e bardhë në sektorin e shëndetësisë. Kemi një tender privat të privatizuar që numëron miliona të zeza dhe vdekje në rritje”, tha Stoilkovski. /Telegrafi/

Burimi i lajmit

Artikuj të ngajshëm

Fillon shit-blerja e duhanit në Maqedoni

shprehja

Planet ogurzeza të qeverisë Zaev

shprehja

Tetovë, rritet numri i familjeve me fëmijë të tretë

shprehja