October 28, 2020
Portali Shprehja

Studimi/ Vitamina D ul rrezikshmërinë e koronavirusit, flet ekspertja: Ja ushqimet se si mund të përfitohet

Në studion e emisionit “Ftesë në 5”, u fol mbi një studim të publikuar nga një ekspert britanik.

Në studim thuhet se vitamina D në organizëm, ul ndjeshëm rrezikshmërinë e virusit COVID-19. Nutrocionistia, Enkeleida Ferrollari, e ftuar në “Ftesë në 5” tregoi ushqimet që rrisin prezencën e kësaj vitamine “çudibërëse”.

“Burimet se si mund ta përfitojmë vitaminën D janë salmoni, veza, peshqit e yndyrshëm. Nuk kemi mungesë të vezës, kemi mundësi të hamë. Ekspozimi në diell krijon sasi të nevojshme të vitaminës D, kështu që nuk ka mungesë. Mungesa e Vitaminës D është më evidente në vendet nordike, ndërsa te ne dhe pjesën e Mesdheut nuk është problem prezenca e diellit”, tha Enkeleida.


Top Channel

Të Ngjajshme

Fërkimi i syve mund të jetë i rrezikshëm!

admin

Ngrënia e avokados ndikon në një peshë të qëndrueshme

admin

Tetë ushqimet që ju mbrojnë nga viruset

admin

Leave a Comment