October 1, 2023
Portali Shprehja

Studiuesit britanik: Shpërqendrimi dhe humbja e kujtesës pas Covid-19 lidhet me mpiksjen e gjakut

Në Mbretërinë e Bashkuar 1,837 njerëz janë shtruar në spital gjatë ditëve të fundit për shkak të mpiksjes së gjakut. 16% e këtyre pacientëve të shtruar kanë probleme me të menduarit, përqendrimin ose kujtesën për të paktën gjashtë muaj.

Të bazuar nga këto shifra shqetësuese ekipi hulumtues, nga universitetet e Oksfordit dhe Leicesterit, theksojnë:

• Këto zbulime janë bërë vetëm për personat e shtruar ne spital.

• Ata janë vetëm  “pjesa e parë ” por nevojiten kërkime të mëtejshme përpara se të propozojnë ose testojnë ndonjë trajtim të mundshëm, raporton BBC.

• Ata gjurmuan problemet njohëse vetëm në moshën gjashtë dhe 12 muajsh dhe përmes testeve dhe pyetësorëve, të cilëve mund të  tregojnë “mungesën e ndjeshmërisë”.

Gjithashtu sipas zbulimeve të ndryshme thuhet se mund të kemi dhe shumë shkaqe të tjera të Covid. Një rast konkret i humbjes së kujtesës vjen  nga Lancashire  në tetorin e 2020 ku  Dr Simon Retford  pedagogu i universitetit, kaloi dy javë në koma pasi u infektua me Covid Tani, ai është kthyer 60-70% në vendin ku ishte më parë, por ende ka probleme me përqendrimin dhe me humbjen e kujtesës afatshkurtër dhe humbjen e trurit të mendimit.

“Unë mora një rol udhëheqës të kursit majin e kaluar dhe isha si një kompjuter shumë i ngadalshëm që luftonte për të filluar”, thotë ai.

Dr Retford ka punuar për policinë, por nuk do të ishte në gjendje ta bënte këtë tani.

“Nëse e teproj tani, ndihem shumë i lodhur”, thotë ai.

Por megjithëse ai nuk mund të shërohet kurrë plotësisht, Dr Retford është i vendosur të mbetet pozitiv.

“Unë jam ende këtu ku  mijëra  të tjerë nuk janë”, thotë ai.

Nga studimet e bëra nga Nature Medicine, shkaku kryesorë i këtyre bllokimeve të trurit vjen si pasoje e fibrogjenit të lartë të proteinës dhe të fragmentit proteinik D-dimer.

Autori i studimit Dr Max Taquet, nga Oksfordi, tha: “Si fibrinogjeni dhe D-dimeri janë të përfshirë në koagulimin e gjakut dhe kështu rezultatet mbështesin hipotezën se mpiksja e gjakut është një shkak i problemeve konjitive pas Covid. Fibrinogjeni mund të veprojë drejtpërdrejt në tru dhe enët e tij të gjakut, ndërsa D-dimer shpesh reflekton mpiksjen e gjakut në mushkëri dhe problemet në tru mund të jenë për shkak të mungesës së oksigjenit”.

Ata me nivele të larta D-dimer gjithashtu:

• u ankuan për lodhje ekstreme dhe gulçim

• prireshin të kishin vështirësi në mbajtjen e një pune

Një studim amerikan gjeti rezultate të ngjashme.

.

Të Ngjajshme

Arsyeja e vërtetë e vdekjes së Beethovenit

Vuçiq flet sërish për sulmin terrorist në Banjskë, thotë se do të dalë “me dëshmi” të reja

Dua Lipa në filmin kinematografik, sëbashku me John Cena

Leave a Comment