August 14, 2022
Portali Shprehja

Suedi-Finlanda “në festë”: Turqia u “hap derën” për në NATO

Presidenti finlandez Sauli Niinisto tha të martën se Turqia kishte rënë dakord të mbështeste një ofertë të përbashkët të Finlandës dhe Suedisë për anëtarësimin në NATO, në ditën e parë të samitit të Aleancës në Madrid.

Niinisto thotë se hapi vendimtar në mbështetjen e Turqisë u ndërmor pasi të tre vendet nënshkruan një memorandum të përbashkët për sigurinë e përbashkët, raporton Reuters.

Këtë informacion e ka konfirmuar edhe sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i cili ka bërë të ditur se Turqia në samit do të mbështesë anëtarësimin e vendeve skandinave në Aleancë.

Ankara: Është rënë dakord për bashkëpunim të plotë

“Jam i lumtur të njoftoj se kemi një marrëveshje që do t’i hapë rrugën Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n,” u tha ai gazetarëve.

“Turqia, Suedia dhe Finlanda kanë nënshkruar një memorandum që adreson shqetësimet e Turqisë, duke përfshirë eksportin e armëve dhe luftën kundër terrorizmit,” shtoi ai.

Presidenca turke tha se, në mbështetje të anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO, kishte marrë një premtim se do të ndërmerren hapa konkretë në lidhje me ekstradimin e të paditurve për terrorizëm në Turqi, me bazë në dy vendet nordike.

Drejtoria Turke e Komunikimeve deklaroi se Finlanda dhe Suedia “ranë dakord për bashkëpunim të plotë me Turqinë në luftën kundër grupit terrorist PKK (Partia e Punëtorëve të Kurdistanit) dhe degëve të saj”.

Udhëheqësit e tre vendeve – Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, Niinistö dhe kryeministrja suedeze Magdalena Andersson – dhe Stoltenberg u takuan përpara fillimit të samitit të NATO-s në Madrid të mërkurën, të paraqitur nga Turqia në këtë kontekst.

Turqia kishte “shqetësime legjitime”

Suedia dhe Finlanda aplikuan zyrtarisht për t’u anëtarësuar në NATO muajin e kaluar, një vendim i nxitur nga lufta e Rusisë kundër Ukrainës.

Megjithatë, Turqia, një anëtare e vjetër e Aleancës, ka kundërshtuar kandidaturat e tyre për anëtarësim, duke kritikuar ato vende për tolerimin dhe madje mbështetjen e grupeve që ajo i konsideron terroriste.

Stoltenberg ka thënë vazhdimisht se Turqia ka “shqetësime legjitime” për luftën e saj kundër grupeve që i konsideron terroriste. /tesheshi

Të Ngjajshme

Sot janë bërë 24 vjet, prej kur Adem Demaçi, mori detyrën e përfaqësuesit politik të UÇK-së

admin

Imazhet satelitore shfaqin dëme të mëdha në bazën ajrore në Krime

admin

Mehaj prezanton blerjet e fundit për Ushtrinë e Kosovës

admin

Leave a Comment