November 28, 2022
Portali Shprehja

Sunak konfirmon se Britania do të sigurojë 25,000 komplete dimërore për ushtrinë ukrainase

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak në një telefonatë me presidentin Volodymyr Zelensky ka konfirmuar se Britania do të vazhdojë të ofrojë ndihmë të mëtejshme ushtarake për Ukrainën, duke përfshirë edhe 1000 raketa të tjera tokë-ajër dhe më shumë se 25,000 komplete dimërore.

Kjo është raportuar nga shërbimi për shtyp i Qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Vihet re se Sunak vlerësoi trimërinë e forcave të armatosura ukrainase dhe përsëriti mbështetjen e palëkundur ushtarake, ekonomike dhe politike të Mbretërisë së Bashkuar.

Udhëheqësit ranë dakord gjithashtu se çdo tërheqje ruse nga qyteti i pushtuar i Khersonit do të demonstronte përparim të fortë për forcat ukrainase dhe do të përforconte dobësinë e ofensivës ushtarake të Rusisë.

Në të njëjtën kohë, bashkëbiseduesit ranë dakord se ishte e drejtë të vazhdohej të tregohej kujdes derisa të ngrihej flamuri ukrainas mbi qytet.

Presidenti Volodymyr Zelensky dhe kryeministri britanik Rishi Sunak diskutuan mbështetjen e mbrojtjes për Ukrainën, ndihmën për kalimin e periudhës së dimrit dhe koordinimin e pozicioneve përpara ngjarjeve ndërkombëtare.

Të Ngjajshme

Festa e 28 Nëntorit, ja cilat janë aktivitetet festive në Kosovë

admin

“Nuk dua të përfshihem në beteja politike”, kryebashkiaku i Kievit i përgjigjet Zelensky-t

admin

Begaj: Jemi dy shtete, por mbi të gjitha jemi një komb

admin

Leave a Comment