July 3, 2022
Portali Shprehja

Superhëna dredhëz dhuron spektakël në qiell

Superhëna dredhëz dhuroi spektakël në qiellin e të martës.

Tact Watches

Ajo arriti fazën e saj më të plotë duke u dukur gjigande. Superhëna është një kombinim i dy efekteve të ndryshme astronomike.

Ndodh kur një hënë e re ose e plotë përkon me një perigje – pika më e afërt e Hënës me Tokën në orbitën e saj mujore. Hëna duhet të vijë brenda 90% të afrimit të saj më të afërt me Tokën për t’u përcaktuar zyrtarisht si një Superhëne.

Hëna e plotë e qershorit quhet Hëna e Dredhëzave, pasi vjen nga sezoni relativisht i shkurtër për korrjen e luleshtrydheve në Shtetet e Bashkuara verilindore.

Hëna e Plotë e Qershorit është gjithmonë veçanërisht e ulët në qiell, kjo mund ta bëjë atë të shkëlqejë më shumë në atmosferë sesa në periudha të tjera të vitit.

 

.

Të Ngjajshme

Nesër takim Kovaçevski-Mickoski

admin

Anija ndahet në dysh për shkak të stuhisë në brigjet e Hong Kongut – disa të zhdukur

U zgjuat në mes të natës dhe nuk mund të flini përsëri? Ju duhet të bëni vetëm një gjë

Leave a Comment