September 29, 2023
Portali Shprehja

Sydney u mbulua nga tymi për të katërtën ditë radhazi

Sydney u mbulua nga tymi i dendur për të katërtën ditë radhazi të enjten.

Qyteti më i populluar i Australisë pas Melburnit ka regjistruar disa nga numrat më të këqij të cilësisë së ajrit në botë që kur filloi djegia e kontrolluar e ngarkesave të karburantit në peizazhet përreth të dielën.

Autoritetet zjarrfikëse kanë kryer vetëm 14% të djegieve të planifikuara për reduktimin e rrezikut në të gjithë shtetin e Uellsit të Ri Jugor që nga kjo javë dhe po përpiqen ta bëjnë këtë përpara asaj që parashikohet të jetë një verë e nxehtë dhe e thatë e Hemisferës Jugore.

Inspektori i Shërbimit Rural të Zjarrfikësve të Uellsit të Ri Jugor, Ben Shepherd, tha se djegiet u pezulluan të enjten dhe të premten për shkak të niveleve të tepërta të ndotjes dhe se ajri i Sidneit pritet të pastrohet së shpejti.

“Kjo është kryesisht për shkak të tymit”, tha Shepherd për shtyrjet.

“Për 48 orët e ardhshme, ne do t’i japim këtij tymi një shans për t’u larguar pa shtuar tym shtesë nga agjencitë zjarrfikëse”, shtoi Shepherd.

Sezoni i ardhshëm i zjarreve në Australinë juglindore pritet të jetë më shkatërruesi që nga zjarret katastrofike të “verës së zezë” të 2019-2020.

Zjarret vranë të paktën 33 njerëz, përfshirë 10 zjarrfikës, shkatërruan më shumë se 3,000 hoje, shkatërruan 19 milionë hektarë (47 milionë hektarë) dhe bënë që të zhvendosen mijëra banorë.

.

Të Ngjajshme

(VIDEO) Sulm me armë në Roterdam, disa të vdekur dhe të plagosur

Si testet e gjakut mund t’i shpëtojnë njerëzit nga ataku në zemër

Si ndikon kafja tek dhimbja e kokës – Cila është doza e saktë ditore që ju duhet të konsumoni

Leave a Comment