15.4 C
Skopje
October 16, 2019
Informacione Vendi

Tabelat e makinave, prej sot “MK” zëvendësohet me “NMK”

Ministria e Punëve të Brendshme nga dita e sotme do të lëshoj në përdorim tabelat e reja të makinave me kodin NMK, bazuar në marrëveshjen e Prespës.

Procesi ndërrimit të tabelave do të bëhet gradualisht gjatë regjistrimit të automjeteve, qytetarët të cilët nuk kanë nevojë të ndërrojnë tabelat menjëherë do të jenë në gjendje të përdorin afishe të cilat u shpërndan kohë më parë në të gjitha pikat kufitare e të cilat mund të përdoren deri më 12 shkur 2024. Ndërrimi i tabelave për automjete pason marrëveshjen mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë, ku pjesë e marrëveshjes është edhe ndërrimi i emrave të disa institucioneve. Nga MPB pritet që deri nesër të njoftojnë qytetarët se a do të duhet të paguajnë për targat e reja, të cilat aktualisht kushtojnë 1,200 denarë.

Burimi i lajmit

Artikuj të ngajshëm

Zaev-BE-së: Nëse nuk hapni negociatat, ndëshkoni Marrëveshjen e Prespës

shprehja

Kurti në Tiranë, për të festuar fitoren në zgjedhjet e Kosovës

shprehja

Çka po ndodhë, Bilalla Kasami me shokë pranë stacionit policor në Tetovë

shprehja