August 11, 2022
Portali Shprehja

Takim kokë më kokë, Putin dhe Erdogan bisedojnë sot në Soçi

Presidenti Vladimir Putin dhe homologu i tij turk, Rexhep Tajip Erdogan, planifikojnë të takohen të premten në qytetin turistik jugor rus të Detit të Zi, Soçi. Kjo do të jetë biseda e dytë ballë për ballë në më pak se tre javë.

Ndihmësit e liderëve i portretizuan bisedimet në Soçi si një vazhdimësi të diskutimeve të tyre në Iran më 19 korrik.

Erdogan është shfaqur si një ndërmjetës i rëndësishëm midis Ukrainës dhe Rusisë, e cila po kërkon mënyra për të dalë nga izolimi ekonomik dhe politik i imponuar nga Perëndimi për pushtimin e Ukrainës.

Turqia, një anëtare e NATO-s dhe aplikonte prej kohësh për në BE, ndërmjetësoi krijimin e një marrëveshjeje midis dy vendeve ndërluftuese për të rifilluar urgjentisht dërgesat e grurit ukrainas përmes Detit të Zi.

.

Të Ngjajshme

Tragjedia e radhës në Egje, mbytet një tjetër varkë me emigrantë

Aeroporti i Brukselit theu rekordin në Evropë për vonesa

22 kg rërë dhe guaca të vjedhura gjenden në çantat e turistëve në Sardenjë

Leave a Comment