September 25, 2022
Portali Shprehja

Të paktën tre persona humbën jetën në një aksident treni në Kroaci

Të paktën tre persona vdiqën dhe 11 u plagosën kur një tren pasagjerësh dhe mallrash u përplasën në Kroacinë qendrore. Përplasja ka ndodhur mbrëmë, rreth orës 21:30 me orën lokale, në afërsi të qytetit Novska, i cili ndodhet afër kufirit të Kroacisë me Bosnjë-Hercegovinën. Goditja ishte e madhe, tha kryeministri kroat Andrej Plenkoviq, i cili shkoi në vendin e ngjarjes së bashku me zyrtarë të tjerë të qeverisë.

Plenkoviq ka konfirmuar se në vendin e ngjarjes janë gjetur trupat e tre personave, por ka thënë se në orët e mëngjesit mund të zbulohen edhe viktima të tjera, njoftoi TV “TRT”. Të lënduarit janë shtruar në spital, pasi disa prej tyre kanë lëndime të rënda, por nuk janë në rrezik për jetën, shtoi ai. Siç mëson Index, treni i pasagjerëve po lëvizte me një shpejtësi prej 100 km/h kur u përplas me një tren të prishur. Treni thuhet se kaloi në një semafor të kuq përpara se të godiste një tren mallrash të ndaluar me shpejtësi të plotë. Në vendin e aksidentit është Tomislav Antun Biber, kryehetues i aksidenteve hekurudhore nga Agjencia Kroate për Hetimin e Aksidenteve Ajrore, Hekurudhore dhe Detare. – Është e qartë se treni i pasagjerëve ka goditur trenin e mallrave, i cili ishte në avari. Sipas disa informacioneve, treni i pasagjerëve nuk është ndalur në sinjalin e ndalimit”, ka thënë Bieber për “24sata”. Hetimi do të përcaktojë pse treni nuk ndaloi.

.

Të Ngjajshme

Përmbytjet nga shiu kthejnë rrugët e Indisë në lumenjë

Forumi i Biznesit: Më pak barriera tregtare dhe doganore, më shumë bashkëpunim

Rritja e çmimeve të energjisë falimenton qindra kompani në Gjermani

Leave a Comment