April 2, 2023
Portali Shprehja

Tebas “rikthen” Messi-n te Barcelona! Deklaratat e tij sonte, asist për Laporta. Presidenti katalanas i telefonon argjentinasit

Duke folur në një ngjarje publike, presidenti i La Ligës, Javier Tebas, ka folur për regjistrimin e kontratës së Gavit te Barcelonë si dhe për thashethemet për rikthimin e mundshëm të Lionel Messit në Camp Nou. Gavi u regjistrua si lojtar i ekipit të parë nga Barcelona me kontratën e tij të re në janar, pasi mori një masë sigurie nga gjykata.

Megjithatë, La Liga apeloi kundër vendimit dhe vendimi u anulua së fundmi. La Liga që atëherë ka deklaruar se regjistrimi i Gavi nuk është anuluar ende dhe se ai mund të vazhdojë të mbajë fanellën me numrin 6 derisa të arrijë një vendim konkret nga gjykata.

Por duhet të ndërmerren hapa nga ana e klubit për të ulur faturën e tyre të pagave në mënyrë që i riu të mos bëhet lojtar i lirë në verë, duke pasur parasysh se kontrata e tij e mëparshme skadon në 2023.

Dhe, Tebas tani ka komentuar këtë çështje, duke deklaruar se i pëlqen Gavi dhe e dëshiron atë në Barcelonë, por siç qëndrojnë gjërat, regjistrimi i tij nuk mund të ratifikohet për shkak të buxhetit të fryrë të pagave të klubit që shkel kufijtë e Fair Play-t Financiar.

“Më pëlqen Gavi. Të gjithë duam që ai të qëndrojë te Barça. Por ai ka një rrogë që nuk mund të regjistrohet për momentin, pasi Barça e kalon kufirin e pagës”, tha ai. Gjatë së njëjtës intervistë, Tebas u pyet gjithashtu nëse kthimi i Messit në Barcelonë në verë do të ishte i realizueshëm mes raporteve që qarkullonin se një rikthim mund të ishte në kartat.

Njeriu kryesor i La Ligës vazhdoi të thoshte se do të donte ta shihte Messin në Barça, duke thënë se do të ishte mirë që të gjitha palët të kishin ‘lojtarin më të madh të të gjitha kohërave’ në La Liga. “Do të doja që Messi të rikthehej. Dua që ai të jetë te Barça. Shpresoj se mund të rindërtojmë markën Barça-Messi. Do të ishte shumë mirë për La Ligën. Ai është lojtari më i mirë në historinë e futbollit”, tha ai (h/t Helena Condis).

Por në fund, një rikthim do të diktohet nga diferenca e Fair Play Financiar, si dhe nëse Barcelona mund të ofrojë një kontratë që konsiderohet e kënaqshme nga argjentinasi. Por gazetari Joan Fontes ka shkruar sonte: “Laporta i telefonoi Messit për të kërkuar falje. Messi është shumë i lumtur për faljen e Laportës. Messi ëndërron të kthehet te Barcelona. Leo po pret që Barça të bëjë një lëvizje. Xavi dëshiron ta nënshkruajë atë dhe Antonella dhe fëmijët e saj duan të kthehen në Barcelonë…”

.

Të Ngjajshme

Donadoni këshillon Leao-n: “Ja çfarë i mungon për të qenë kampion”

admin

“Nuk mund të ndodhë”, Klopp: Nuk di si ta shpjegoj atë që ka ndodhur

admin

Elche-Barça 0-1 pas 45′, akush si Lewandowski në La Liga (Pamjet)

admin

Leave a Comment