March 21, 2023
Portali Shprehja

Tension para Napoli-Eintracht, gjermanët të tërbuar për ndeshjen e Champions League: “Do të padisim gjithçka”

Prefekti i qytetit të Napolit, në koordinim me Ministrinë e Brendshme, ka nxjerrë një dekret që ndalon SSC Napoli të shesë bileta për tifozët e Eintracht Frankfurt. Klubi gjerman e bëri të ditur përmes një njoftimi zyrtar për shtyp:

“Dekreti i Prefekturës së Napolit u lëshua zyrtarisht në orët e hershme të pasdites, i shpallur të martën, sipas të cilit SSC Napoli ndalohet t’u shesë bileta njerëzve që banojnë në Gjermani dhe Eintracht Frankfurt ka është informuar. Kjo konfirmoi se, si rezultat i dekretit, Eintracht Frankfurt do të duhet të bëjë pa tifozët e tyre në ndeshjen e dytë të UEFA Champions League në Napoli.

“Ky është një proces unik dhe shtrembërues i konkurrencës në futbollin evropian të klubeve,” thotë anëtari i bordit të Eintracht, Philipp Reschke. “Fakti që ndeshjet ndaj Napolit u klasifikuan si të ashtuquajtura ndeshje me rrezikshmëri të lartë për shkak të rivalitetit dhe rrethanave të përgjithshme, të cilat sigurisht përbënin një sfidë edhe për oficerët përkatës të sigurisë në terren, nuk është një zbulim i ri nga sot deri nesër, por ishte e qartë që nga dita e shortit.

Ecuria e ndeshjes së parë ishte në përputhje me pritshmëritë dhe në përgjithësi shumë nën frikën. Pozicioni fillestar për ndeshjen e dytë nuk ndryshoi fare për shkak të ndeshjes së parë. Autoritetet e sigurisë napolitane kanë pasur katër muaj kohë të lirë dhe nuk duan ose nuk janë në gjendje të garantojnë sigurinë rreth kësaj ndeshjeje në qytet dhe në stadium. Kjo është e papranueshme dhe e vështirë për t’u besuar”.

Eintracht Frankfurt aktualisht është duke punuar në një padi për të marrë masa kundër urdhrit. “Realisht, me avokatët tanë ekspertë italianë, ne kemi pak shpresë për të qenë në gjendje të përmbysim urdhërin e shkurtuar. Këtë e vërtetojnë edhe rastet krahasuese nga seria A,” pranon Reschke. “Ne po përgatitemi për një proces të gjatë dhe të vështirë administrativ.”

.

Të Ngjajshme

Rrezikon rënien nga liga, klubit të famshëm anglez i hiqen 3 pikë! “Nuk po paguhen rrogat…”

admin

Ylli i ri në Premier League u ble thjesht 3 mln euro dhe sot Man United e do me çdo kusht!

admin

Pse prekja e Vlahovic u zhduk nga VAR-i gjatë polemikave te Inter-Juve: top i pastër me dorë! (PAMJET)

admin

Leave a Comment