March 21, 2023
Portali Shprehja

Tërmet i fuqishëm në Zelandën e Re, rrezik për cunami

Një tërmet i fortë me magnitudë 6.8 goditi rajonin e Ishujve Kermandets të Zelandës së Re në orët e para të mëngjesit sot.

Shërbimi Gjeologjik i SHBA-ve vlerëson se thellësia e tërmetit ishte 10 kilometra.

Pas tërmetit të fuqishëm u lëshua paralajmërim për cunami me autoritetet që kanë ngritur alarmin për rrezikun e një fatkeqësie.

Zelanda e Re ndodhet në rajoninsizmik të të ashtuquajturës “Unaza e Zjarrit”, një hark 40,000 km prej vullkanesh dhe llogoresh oqeanike.

Të Ngjajshme

Ahmeti për Kurtin: Është anteu i Kosovës, mos të bie në kurthe të armiqve

admin

Zelensky: Rusia do të mbajë përgjegjësi për çdo akt terrori kundër ukrainasve

admin

Dy tërmete të forta godasin Turqinë

admin

Leave a Comment