Tërmet me magnitudë 7.6 në Rusi, jepet alarmi për cunami në 3 shtete

Një tërmet i fuqishëm ka rënë në lindje të ishujve Kuril. Ishujt janë në lindje të Rusisë. Tërmeti ishte me magnitudë 7.6 të shkallës rihter.

Tëremti me thellësi 60 km u ndje në Japoni dhe disa zona të tjera të Rusisë. Forca e lartë e tërmetit ka dhënë alarmin për cunami.

The Telegraph shkruan se Qendra Kombëtare e Cunamit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është duke monitoruar situatën pasi paraqitet një rrezik real për Alaskën dhe bregun perëndimor të Amerikës.

Gjithashtu alarmi për cunam është dhënë edhe për Japoninë, pasi lëkundjet e forta mund të ndryshojnë nivelin e detit në brigjet e Japonisë.

.

Të ngjajshme

Gjithçka që dijmë rreth gjendjes së koronavirusit në Kosovë

shprehja

Moti me diell dhe me temperatura deri 17 gradë

shprehja

Shkon në 240 numri i të vdekurve nga koronavirusi në Britani të Madhe

shprehja

Duke përdorur shërbimet e Portalit Shprehja ju pajtoheni me përdorimin tonë të Cookies. Pranoj Lexo më shumë