August 11, 2022
Portali Shprehja

Tërmet te Palermo edhe pse u ble nga pronarët e Manchester City | “Na u desh të prisnim të shkelnim bythën për të marrë para?!”

“Ndjej se nuk jam pjesë e projektit të pronesise. Nuk ka kushte për të përmirësuar atë që bëmë vitin e kaluar”: kjo është akuza e lëshuar në një konferencë për shtyp nga ish-trajneri tashmë i Palermos, Silvio Baldini, pas dorëheqjes së tij, e cila mbërriti së bashku me ato të drejtorit sportiv Renzo Castagnini. Pasi zvarriti klubin sicilian për t’u ngjitur në Serie B. Problemi i parë për City Football Group, së fundmi pronar i Palermos, pak javë para fillimit të kampionatit.

Vitin e kaluar fituam play-off-in sepse ishim grupi më i fortë, por tani grupi ka ikur”, nënvizoi trajneri toskan, “Doja ta çoja skuadrën në Serinë A. Trishtimi mbretëron në zemrën time sepse dua të qëndroj gjithmonë. në këtë qytet.

Unë hoqa një barrë, sepse doja të sillja Palermon në Serinë A dhe do të isha ndjerë i dështuar në rast dështimi për t’u promovuar. Në këtë pikë na u desh të prisnim të shkelnim bythën për të marrë para në bankë?

Në zemrën time mbretëron trishtimi, këtu do të vazhdoj të jetoj, këtu do të vdes. Në kokën time ndihem i qetë, e kam hequr barrën e sjelljes së Palermos në Serie A, sepse nëse nuk do të kisha luftuar për ta bërë këtë, do të isha ndjerë si një dështim. Kjo është zgjidhja më e mirë për Palermon”.

Drejtori sportiv, Giovanni Gardini dhe presidenti Dario Mirri “u përpoqën në çdo mënyrë të na bënin të dorëzoheshim”, nënvizoi Baldini, “I thashë presidentit që nëse do të kishte qenë presidenti i vërtetë do të më kishte dhënë edhe një vit kontratë. Ai më tha po. Nëse nuk e bëjnë, si mund të ndihem në qendër të projektit?

“Nuk mund të tallem me qytetin, nuk më intereson të kem Messin por të rikrijoj entuziazmin”, këmbënguli ish-trajneri i Empolit, “Unë jam një trajner që lulëzoj me emocionet që u transmetoj lojtarëve.

Merkato nuk ka lidhje me të. Presidenti është i jashtëzakonshëm për mua, më thirri vetëm dy herë, kur humbëm, duke më dhënë edhe më shumë besim. Lojtarët do të kenë gjithmonë dashuri për mua. Unë nuk jam trajner i kësaj skuadre, jam trajner. Në fillim vendosa njeriun përpara dhe më pas lojtarin. Pisa ishte prova e lakmusit”, shtoi ai duke iu referuar humbjes së rëndë 5-1 në miqësoren e një jave më parë, “Santuzza më tha të hap sytë”.

“Kishte disa lojtarë që mendonin se po merrnin një rrogë më të mirë duke u ngjitur në B dhe nuk e bënë, të tjerë që prisnin 10 ditë për të bërë të njëjtin koncert në C, një seri e tërë e bashkëpunëtorëve të mi nuk janë të lumtur”, shpjegoi ai. Baldini.

“Një humor rrotullohej rreth meje. Erdhi një fizioterapist (Federico Genovesi, ed), i cili shtoi 2 fizioterapistë në 3 masazhet që kemi, plus një profesor për rehabilitim, duke pyetur Petruccin. Nëse i dërgoj një fizioterapist dhe një trajner te Guardiola pa e pyetur atë, a mund të heshtni?”, pyeti tekniku toskan.

.

Të Ngjajshme

“Benzema meriton Topin e Artë”, Courtois: Ja çfarë do të bëj po nuk e fitoi

admin

Interi mer vendim drastik mbi sponsorin!

admin

“Ul rrogën k*urvë!” Tifozët e Barcelona-s i bëjnë pritë De Jongut (PAMJET)

admin

Leave a Comment