March 29, 2023
Portali Shprehja

Tërmeti vdekjeprurës, Turqia hap dy pika të tjera kufitare me Sirinë

Qeveria turke po bën përpjekje për të hapur dy pika të tjera kufitare me Sirinë, në mënyrë që të lehtësojë dërgimin e ndihmave humanitare për viktimat e tërmetit të vendit, tha sot ministri i Jashtëm Mevlut Cavusoglu.

Dëmtimi në anën siriane të rrugës që çon në postën kufitare Gilvegiozu e cila mbetet e hapur vetëm për ndihmën humanitare të autorizuar nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së – po pengon operacionin e ndihmës nga tërmeti, u tha gazetarëve ministri i jashtëm turk në Siri.

“Ka disa vështirësi në drejtim të dërgimit të ndihmës (në Siri) nga Turqia dhe komuniteti ndërkombëtar. Për këtë arsye po bëhen përpjekje për hapjen e dy pikave të tjera kufitare ”, tha Çavusoglu.

Numri i fundit zyrtar i të vdekurve nga tërmetet e së hënës në Turqinë juglindore dhe veriperëndim të Sirisë e vendos numrin e të vdekurve në më shumë se 11,700 në të dy vendet.

.

Të Ngjajshme

Penov: Projektet e dorëzuara nga komunat nuk janë cilësore

Shqipëri, policia zbulon 27 sera me kanabis

Oleksandr Usyk gjen rival të ri pas dështimit të duelit me Fjurin

Leave a Comment