January 26, 2021
Portali Shprehja

Thaçi mer meritën e Marrëveshjes: Ishte rezultat i punës dy vjeçare me ekipin Trump

Presidenti Hashim Thaçi ka folur rreth marrëveshjes së arritur më 4 shtator në SHBA mes Kosovës dhe Serbisë. Sipas Thaçit marrëveshja është një arritje dhe një fitore e Amerikës dhe çdo fitore e Amerikës sipas tij është fitore e shqiptarëve.

Presidenti i Kosovës tha në “Open” se në marrëveshjen që e përgatitur që të firmosej, ka qenë edhe pika 10, për njohjen e Kosovës, por sipas tij kjo u hoq pasi nuk ishte dakord Serbia.

Thaci nuk e ka përmendur me emër kryetarin e VV-së Albin Kurti por ka thënë se ata që kanë përmendur thikat mbi hartën e Kosovës, duhet të kërkojnë falje për përhapje të lajmeve të rreme.

“Ata që kanë përhapur dezinoformata të tilla, lajme të rreme, duhet të kërkojnë falje. Ata që kanë thënë Kosovën e presin thika mbi hartën e Kosovës”, ka thënë ai.

“Kemi kërkuar gjithmonë që gjërat të lëvizin me dinamikën e SHBA-së dhe kjo ndodhi. Takimi ndodhi në Shtëpinë e Bardhë, ndodhi nën udhëheqjen e lidershipit amerikan dhe presidentit Trump dhe në vecanti i dërguari special Grenell. Atë që mund të them është se formalizimi që ka ndodhur në Shtëpinë e Bardhë është produkt i një procesi më shumë se dy vjecar edhe nga ime edhe me ekipin e presidentit Trump. Unë nuk kam qenë në momentet e fundit për të ditur se cka ka ndodhur konkretisht por insistimi ynë gjithmonë ka qenë për njohje reciproke”, ka thënë ai.

Të Ngjajshme

Bora shkakton ndërprerje të rrymës në Pejë, Mitrovicë dhe Prishtinë

admin

Meta kritika të forta: COVID-19 nuk ndalet me propagandë

admin

Gjykata Speciale ia vazhdon paraburgimin Salih Mustafës, sheh rrezik që ai të arratiset

admin

Leave a Comment