August 17, 2022
Portali Shprehja

THE ATHLETIC: Kriza financiare e Barcelonës dhe çfarë mendon pjesa tjetër e futbollit për të

Ndërsa industria e futbollit dridhej nga jehona e pandemisë COVID-19, mendjet e ndritura në sallën e bordit të Barcelonës shpikën një plan. Me klubin të pushtuar nga ankthi financiar, një nga drejtuesit e tyre iu drejtua UEFA-s, organizatorit të Ligës së Kampionëve, me një propozim.

Barcelona kërkoi hua për të lehtësuar dhimbjen e shkaktuar nga vitet e vendimmarrjes së dobët në tregun e transferimeve dhe ekstravagancës në pagat e lojtarëve, të gjitha këto u përkeqësuan nga një pandemi që shkatërroi të ardhurat komerciale dhe të ndeshjeve.

Prandaj, ideja ishte të aplikohej për një kredi nga një bankë dhe të përdoreshin të ardhurat e parashikuara në të ardhmen nga transmetimi nga luajtja në Champions League si garanci për kredinë.

Përgjigja e UEFA-s ishte një “jo” e drejtpërdrejtë dhe organi drejtues i futbollit evropian i shpjegoi zyrtarit të Barcelonës se ata nuk mund të përdornin paratë e televizionit të ardhshëm të Champions League për disa vite si siguri, sepse nuk kishte asnjë garanci se do të kualifikoheshin në turne në çdo sezon.

Kjo është për shkak se kualifikimi në Champions League sigurohet përmes meritave sportive, dhe jo të drejtës së lindjes. Zyrtari i Barcelonës u përshkrua si i befasuar me të vërtetë nga refuzimi.

Kur iu afrua këtë javë, UEFA i tha The Athletic se nuk ishte në gjendje të komentonte publikisht për shkak të “konfidencialitetit të procesit”. Ndoshta, megjithatë, ky është lloji i dëshpërimit dhe, nganjëherë, arrogancës që ka bërë që shumë drejtues të klubeve rivale dhe mbështetës të futbollit në mbarë botën ta shohin Barcelonën me hutim kohët e fundit.

Këtë verë, kurioziteti është zhvilluar, diku, në zili dhe pakënaqësi, pasi Barcelona shpenzoi së bashku 140 milionë euro (117 milionë £, 142.8 milionë dollarë) për të nënshkruar me anësorin brazilian Raphinha nga Leeds United, sulmuesin polak Robert Lewandowski nga Bayern Munich dhe qendren franceze Jules Kounde nga Sevilla. Ata gjithashtu morën Andreas Christensen dhe Franck Kessie nga Chelsea dhe AC Milan respektivisht në transferta të lira.

Barcelona gjithashtu shpreson të nënshkruajë me lojtarë të tjerë, Marcos Alonso njeri prej tyre. Gjatë rrugës, ata kanë acaruar klubet anembanë Evropës, më së shumti në mposhtjen e Arsenalit dhe Chelsean te Raphinha, përpara se të kalonin sërish Chelsean ndaj Kounde.

Barcelona gjithashtu ka ri-nënshkruar anësorin francez, Ousmane Dembele, pasi marrëveshja e tij e mëparshme skadoi në qershor, ndërsa mposhti rivalët e mëdhenj Real Madrid ndaj adoleshentit premtues të Racing Santander, Pablo Torre.

Dhe ata ende do të donin të shtonin Bernardo Silva nga Manchester City. Tensioni është përkeqësuar nga një sfond i jashtëzakonshëm ekonomik i aktivitetit të Barcelonës. Vetëm dy muaj më parë, presidenti i klubit Joan Laporta tha se skuadra e Camp Nou kishte qenë “klinikisht e vdekur” kur ai u zgjodh në mars 2021. Ai shtoi se Barcelona “mbeti në ICU”.

Gushtin e kaluar, Laporta dha një konferencë për shtyp në të cilën ai zbuloi një borxh prej 1.35 miliardë eurosh (1.13 miliardë £, 1.38 miliardë dollarë) përpara se të përshkruante se si detyrimet e klubit për pagat përbënin 103 për qind të të ardhurave (edhe pasi Lionel Messi ishte larguar nga klubi si një agjent i lirë pasi kontrata e tij skadonte) dhe tha se vlera neto e klubit qëndronte në minus 451 milionë euro.

Një hua me vlerë 80 milionë euro ishte marrë për të mbuluar pagat e lojtarëve në fillim të vitit kalendarik. Një tjetër linjë kredie me vlerë 550 milionë euro ishte kërkuar nga Goldman Sachs për të ristrukturuar borxhet e klubit.

Mbrojtësi i vjetër Gerard Pique pranoi një ulje pagash verën e kaluar në mënyrë që Barcelona të mund të regjistronte në të vërtetë nënshkrimet e reja Eric Garcia dhe Memphis Depay.

Shefi ekzekutiv i klubit Ferran Reverter – i cili që atëherë është larguar mes mosmarrëveshjeve me Laporta – tha se një auditim i financave të klubit zbuloi se Barcelona ishte “teknikisht e falimentuar” dhe shtoi se ata do të ishin “shpërbërë” nëse do të kishin qenë një PLC (Public Limited Kompania). Reverter nuk është zëvendësuar, me Laporta thjesht duke zgjeruar portofolin e tij.

.

Të Ngjajshme

BEFASI NË NEGOCIATA | Nuk ka akord, Juventusit i ngec në derë i superpaguari dhe bllokon merkaton. Motivi

admin

Jorge Mendes vendos rekordin tjetër! Çon te ekipi “i tij” talentin e madh portugez për gati 50 mln euro

admin

Akuzat për përdhunim ndaj Mendy: “Mos lëviz, mos lëviz” ndërsa i mban krahët pas shpine!

admin

Leave a Comment