November 27, 2022
Portali Shprehja

Tifozët anglezë provokojnë kulturën arabe, ndalohen para stadiumit (VIDEO)

Te lire po, por jo plotësisht. Tifozët në Kupën e Botës në Katar, të vërtetë apo të supozuar qofshin, përballen çdo ditë me rregullat dhe ligjet e një shteti që tregoi menjëherë një ‘tolerancë zero’ ndaj atyre që nuk respektojnë status quo-në aktuale. Kështu, pothuajse çdo ditë ka histori që lidhen me botën e entuziastëve të futbollit që duhet të përballen me kufizime, ndalime dhe imponime pak a shumë të rrepta.

Ndërkohë që ndeshjet e planifikuara vazhdojnë me rezultate edhe befasuese, vëmendja vazhdon të drejtohet gjithashtu dhe mbi të gjitha ndaj asaj që ndodh rreth spektaklit të drejtkëndëshit të gjelbër dhe ku regjistrohen edhe histori të veçanta, mbi të gjitha në praninë e tifozëve më të nxehtë, te cilet vështirë të pranojne kufizime të çdo lloji…

Mes tyre jane britaniket, jo për ekseset e huliganëve famëkeq, por për një sërë sjelljesh që kanë vënë nën presion organet e kontrollit të Katarit për të zbatuar rregullat në fuqi. Kështu, nëse nga njëra anë është rritur edhe kërkimi për pijen alkoolike, të ndaluar në Katar, pavarësisht nga marrëveshjet tregtare të parashikuara nga ana tjetër është rritur kontrolli edhe për veshjet e veshura nga fansat, të cilat duhet të ndjekin shumë specifikisht rregullat.

Të gjitha referencat që mund të lidhen me mbështetjen për kauzën LGTBQ+ dhe që kujtojnë ngjyrat e ylberit janë ndaluar nga stadiumet, në të njëjtin parim që e shtyu FIFA-n të ndëshkonte çdo shirit kapiteni që nuk ishte në përputhje me direktivat e vendosura. Por kjo nuk është e gjitha: llojet e tjera të veshjeve që fansat mendonin se mund të identifikoheshin si të padëmshme kanë paguar gjithashtu çmimin këto ditë.

Dhe kështu u ndodhi, rastësisht tifozëve anglezë, të ndaloheshin në hyrje të stadiumit per veshje të konsideruara të paktën “të papërshtatshme”, si kostumet e kryqëzatave. Veshja, e kompletuar me shpata dhe kryqe, në fakt konsiderohet shumë fyese për shkak të historisë që mbart me vete, ose e përbërë nga masakra, dhuna dhe pushtime nga forcat e krishtera ndaj tokave dhe kulturave arabe.

Kështu, disa tifozë anglo-saksone, të cilët mendonin se po shfaqeshin me zemër të lehtë për të parë ndeshjet, u refuzuan nga policia në hyrje. Pa nëse dhe por: për ta stadiumi ka mbetur jashtë kufijve.

.

Të Ngjajshme

Festa gjermane zgjat 30 sekonda, anulohet goli i Rudiger (PAMJET)

admin

E BUJSHME | Vizita e papritur në Katar dhe oferta “faraonike” për Ronaldo-n!

admin

Djaloshi që u arratis në lagjet famëkeqe të Frankfurtit dhe injoroi Gjermaninë para vendit të lindjes: hero te Maroku!

admin

Leave a Comment