January 31, 2023
Portali Shprehja

Time: Dhjetë rreziqet që kërcënojnë botën në 2023-shin

Revista amerikane Time publikoi një artikull analitik që hedh dritë mbi ato që i përshkroi si rreziqe në rritje në vitin 2023 në nivel politik dhe ekonomik, të cilat po shqetësojnë shumë liderë dhe vendimmarrës botërorë.

Në një artikull të përgatitur nga redaktori i politikës së jashtme, Ian Bremmer, të titulluar “10 rreziqet kryesore globale në 2023″, gazeta tregoi se shqetësimet për kërcënimet ndaj demokracisë janë të tepërta, por se ka ende rreziqe që do të tërheqin vëmendjen e botës.

Më poshtë janë dhjetë nga më të rëndësishmet:

1. Shteti mashtrues Rusia

Bremmer beson se Rusia, e cila po përballet me një bllokadë të ashpër, do të kthehet nga një lojtar global në shtetin mashtrues më të rrezikshëm në botë, i cili do të përbëjë një kërcënim serioz për vendet evropiane, SHBA dhe vende të tjera.

Ai thotë se Rusia, e cila është ngecur në baltën ukrainase dhe nuk ka më asgjë për të humbur në kontekstin e izolimit dhe sanksioneve perëndimore, dhe po ashtu është përballur me presion të madh të brendshëm për të treguar forcë, do të kthehet në një luftë asimetrike kundër Perëndimit, përmes mijëra operacioneve të vogla, në vend të agresionit dhe pushtimit të hapur që kërkon fuqi ushtarake dhe ekonomike që Moska nuk e zotëron më.

Ai parashikon se lufta e pashpallur e Moskës do të përfshijë sulme nga hakerë të lidhur me Kremlinin, të cilët do të shtojnë sulmet kibernetike gjithnjë e më të sofistikuara ndaj kompanive, qeverive dhe infrastrukturës në vendet perëndimore. Ai pret që Rusia të shtojë sulmet e saj ndaj zgjedhjeve perëndimore duke mbështetur dhe financuar dezinformimin dhe ekstremizmin. Ata gjithashtu do të vazhdojnë të sulmojnë dhe shkatërrojnë infrastrukturën ukrainase.

2. I gjithë pushteti në duart e Xi Jinping

Ndër rreziqet e përmendura nga Ian Bremmer në analizën e tij është se presidenti kinez Xi Jinping tani ka kontroll të paprecedentë mbi sistemin politik të vendit të tij që nga epoka e liderit të ndjerë Mao. Ai thotë se Xi tani është në gjendje të ndjekë axhendën e tij politike dhe nacionaliste pa asnjë pengesë. Por mungesa e zërave kundërshtarë për të sfiduar vendimet e tij gjithashtu rrit shanset që ai të bëjë gabime të mëdha në planin afatgjatë. Është një sfidë e madhe globale, duke pasur parasysh se Kina luan një rol kyç në ekonominë botërore.

3. Armët e përçarjes në masë

Përparimet e fundit në teknologji përfaqësojnë një ndryshim të madh në aftësinë e inteligjencës artificiale (AI) për të manipuluar njerëzit dhe destabilizuar shoqëritë, dhe viti 2023 do të jetë një pikë kthese në këtë drejtim, thotë artikulli.

Bremmer thekson se një formë e re e inteligjencës artificiale, e njohur si “inteligjencë artificiale gjeneruese”, do t’i lejojë përdoruesit të krijojnë imazhe, video dhe tekste realiste me vetëm disa udhëzime.

Ai pret që modelet gjuhësore të prodhuara nga AI të kalojnë Testin Turing, i cili teston aftësinë e një makinerie për të imituar inteligjencën njerëzore. Ai parashikon gjithashtu se kontrolli i imazhit do të bëhet një gjë e së kaluarës, në dritën e zhvillimit të shpejtë të programeve të falsifikuara, teknikave të njohjes së fytyrës dhe sintetizuesve të të folurit të softuerit.

Ai thotë se këto mjete do të ndihmojnë sundimtarët autoritarë të minojnë demokracinë jashtë vendit dhe të mbysin mospajtimin brenda vendit, dhe gjithashtu t’u mundësojnë demagogëve dhe populistëve në vendet demokratike të armatizojnë inteligjencën artificiale për përfitime të ngushta politike në kurriz të demokracisë dhe shoqërisë civile.

4. Goditjet inflacioniste

Të Ngjajshme

Plenkoviq për deklaratën e Milanoviqit: Askush nuk e aneksoi Kosovën

admin

Policia çmonton 155 kamera në Tiranë, arrestohen 37 persona

admin

Ramush Haradinaj kujton Zahir Pajazitin, Hakif Zejnullahun dhe Edmond Hoxhën

admin

Leave a Comment